Matěj Kratochvíl Videa na víkend31. 1. 2015

Dnes začneme sondou do dějin českého videoklipu. Skladba Jana Klusáka Čtyři malá hlasová cvičení na texty Franze Kafky (1960), o níž Rudé právo po premiéře napsalo: „Je smutné, že mladý a nadaný skladatel tu v honbě za originalitou propaguje reakční sebevražednou filozofii. Uvědomíme-li si, že by někdo z mladých lidí naplňujících sál divadla mohl brát tuto morbidní hříčku vážně, nelze věc přejít jen mávnutím ruky – vždyť se tu působí uměleckými prostředky ke křivení mladých charakterů!“ Charaktery v tomto filmu křiví Komorní harmonie s dirigentem Liborem Peškem a herečkou Marií Tomášovou. Režiséra se mi nepodařilo zjistit.

A pro srovnání tatáž skladba v ruské verzi, která vyšla na nahrávce značky Melodija.

Kytarista Sir Richard Bishop vypráví o kytarách, zážitcích v marockém Tangeru a albu Tangiers Sessions, které vychází v únoru. 

Slavná minimalistická vypalovačka, In C Terryho Rileyho, se dočkala mnoha variant v nejrůznějším obsazení. Tentokrát se jí chopili hudebníci z Mali se svými instrumenty. Režisér Roland Hamilton k tomu natočil dlouhou jízdu. 

Chce to pro změnu trochu mládí a žen. Maďarská textilní designérka Zsanett Szirmay dokumentuje vzory lidových výšivek různých regionů a převádí je do hudby. Zde si je můžete projít s lokalizací.

Líbil se Vám tento článek? Podpořte nás!

Fotogalerie