Thumbscrew: Convallaria
Když jsem tady před třemi roky hodnotil album Thumbscrew (zde), ocenil jsem hráčské mistrovství tria, ale zároveň jsem se pozastavil nad faktem, že jeho členové zamítli improvizaci a každý z nich přišel s vlastními skladbami. To trvá i na albu Convallaria, jenomže kytaristka Mary Halvorson, kontrabasista Michael Formanek a hráč na bicí Tomas Fujivara se v prodlevě mezi nahráváním sblížili natolik, že jejich kompozice (3 od Halvorson, 3 od Fujivary a 5 od Formaneka) jsou si bližší, až obdobné, že počítají se specifickým kumštovnictvím kolegů. Dokládá to i Formanek: „Byli jsme pořád spolu, pracovali jsme na té muzice den co den.“ Rozverně a zároveň hloubavě vyznívá hned vstupní Cleome, stabilizované a proťukávané jemnou, až romantizující kytarou s rozvažující a polarizující basou a hromobitnými, téměř displastizujícími bicími. Napaškální odbíjenost odsekávaně neutrhačných, zato zvýrazněně vrtulných bicích prochvívá Barn Fire Slum Brew, vyhlédá do rozkochaně ohnivé a… >
Hermovo ucho: Ladění a nálady

Je sympatické slyšet, že proti dominanci klavírních ladění bojuje virtuózní klavírista.

Martin Smolka: Poema de balcones

Smolka se již dávno etabloval v zahraničí, na české scéně je o něm slyšet o dost méně.

Rukavice, stroje, rituály (a hudba) druhá poznámka ke genderové diskuzi

Několika příkladů „ženského“ umění, kde se téma stroje, čehosi mimolidského, transhumánního, případně magické oživené loutky objevuje.

I.P.A.: I Just Did Say Something

Norsko-švédská kapela shrnuje osobitým způsobem různé kapitoly dějin jazzové hudby.

Poznámky z terénu č. 24: Yunnan

Lloyd Dunn nahrával v odlehlém koutě Číny.

Birchall / Smal / Webster: Drop Out

V londýnském Drop Out Studio se v loňském předjaří sešlo hvězdné britsko-nizozemské trio Birchall/Smal/Webster, aby natočilo album Drop Out; to vyšlo v digitální podobě a od 17.března bude k mání také jako MC v limitovaném počtu 150 kusů.

Slyš zdarma: Aaron Dilloway & Tom Smith - Impeccable Transparencies