Hermovo ucho: Dopis od Merapi
Její obrysy se mi vryly do paměti z jižního pohledu od Jogjakarty, kde nejčastěji trávím léto. Gunung Merapi – další z legendárních vulkánů, jimiž je indonéské souostroví (Nusantara) poseté a díky nim i neobyčejně zvrásněné. Teprve letos jsem ji spatřil několikrát i ze západní strany. Ačkoli na pohled nepůsobí nebezpečně, patří k nejobávanějším sopkám na světě, zejména kvůli častým erupcím a hustotě osídlení kolem ní. Spící Gunung Merbabu v jejím těsném sousedství je nejenom vyšší ale díky dvou vrcholům i majestátnější. Merapi je však Merapi. Jávané o ní vědí své a tudíž k ní mají oprávněně posvátný respekt, jenž se pochopitelně promítá i do jejich mytologie a umění.   Naposledy zlobila na podzim 2010, necelé tři měsíce po mém odjezdu z Jogje. Láva a jedovaté plyny tehdy usmrtily několik stovek lidí, kteří váhali opustit své domovy, nebo se do nich předčasně vrátili, aby se postarali o domácí zvířata. Mezi těmi, co otáleli s útěkem, byl i Mbah Marijan,… >
Massola: Torture Jazz

Radikální ostravské grind-free-jazzové duo Massola se již od svého debutu Neanderthal Jazz hlásilo k estetice pravěkého primitivismu, avšak teprve s řezaným vinylem Torture Jazz se zřejmě opravdu zabydlelo v jeskyni.

Matoušek & spol.: Máj ve stínu stroje

Hudební improvizační sessions k němým filmům provozovaných dramaturgem Pavlem Strakou po řadu let především v nedávno zaniklém klubu Rybanaruby může být díky Guerilla Records a CD Máj ve stínu stroje zhodnocena i širším publikem. Kde je specifikum těchto přístupů? Co by na tyto poryvy řekl režisér filmu? To nesvedou všichni hudebníci...

Videa na víkend - nová sezóna

Podzim je dobou zahajování sezón. U institucí a souborů zaměřených na soudobou hudbu tak nějak tušíme, co čekat. Co ale strážci konzervativních hodnot, zavedené orchestry a jiná místa tradičně posluchače neplašící novotami?

Umění se stává partiturou (zeitkratzer & Jorinde Voigt)

Letošní 23. ročník festivalu Klangspuren byl věnován astronomickému fenoménu mladých hvězd.

Dinosaur: Together, As One

16.září vyšlo jedno z nejnetrpělivěji očekávaných jazzových debutů na britských ostrovech. Po šesti letech společného hraní vydává kvartet Dinosaur album s názvem Together, As One, a to na stále prestižnějším labelu Edition Records.

Donald Buchla, neviditelnost, infračervené senzory a Wall of Sound

Zemřel slavný konstruktér syntezátorů a jiných elektronických instrumentů.