- Inzerce -

BJ Nilsen: Eye of the Microphone

BJ Nilsen: Eye of the Microphone

Touch (https://www.touchmusic.org.uk)

 

Letos osmatřicetiletého soundartistu Bennyho Jonase Nilsena není třeba pravidelným čtenářům HISVoice představovat. Jako kmenový člen labelu Touch se už před lety vyprofiloval v univerzálního lapače field recordings, s nimiž poté nakládá na sto způsobů. Tentokrát se se Švédem podíváme na tři čtvrtě hodiny do Londýna. Benny zde před dvěma roky získal uměleckou rezidenci na prestižní University College London, přednášel místním studentům o zvuku a anglická metropole mu dala ideální prostor jeho variabilitu předvést v celé své kráse. BJ strávil celé dny, a někdy i noci, procházením ulicemi a interiéry jednotlivých budov. Všude zde nahrával „londýnské zvukové prostředí“.

Město bez zvuku neexistuje. To si palčivě uvědomují především lidé okolo velkých dopravních uzlů. Zvukové pozadí má ale každý kout, chodba, alej, silnice, parkoviště nebo hospoda a každé místo se pyšní unikátním zvukovým světem. Chronický lovec Nilsen se na konci pobytu začal probírat desítkami hodin, často nazdařbůh posbíraných nahrávek a začal svojí tradiční kolážovací práci, tentokrát věnovanou svému dočasnému bydlišti.

1. Londonium: Naši procházku načneme na Francis Street v blízkosti Victoria Station. Je slunné jarní odpoledne, svěží vzduch a vzduchem se nese vyzvánění zvonů. Záznam nás pomalu přesune k vodě a zde, se zvuky pomalu se nesoucí na vlnící Temži, zůstaneme v rozjímání až do konce kompozice.

2 . Coins and Bones: Tichá zamyšlená nálada je přerušena industriálním hlukovým nátlakem. Z procházky po nábřeží se dostáváme do plně automatizované továrny/elektrárny, kde v pravidelném rytmu pracují neznámé stroje či generátory. I takový je evidentně současný Londýn,

3 . Twenty Four Seven: Po odlidštěném průmyslovém zážitku nás BJ Nilsen vezme v poslední čtvrthodině do zázemí Londýna, přírodní oázy Lee Valley. Začínáme procházkou okolo velkých jezer, počasí je stále slunné, letní. Ovšem s přibývajícími minutami jako bychom se vraceli nazpátek do centra. Křik racků se mísí s hlukem startujících letadel, veškeré zvuky začínají splývat dohromady a na konci se vynoříme u frekventované železniční tratě v blízkosti Regents kanálu kde pozorujeme sanaci Kingslandského zálivu.
BJ Nilsen je mistr zvukových pohlednic. Tu londýnskou evidentně měl čas pečlivě připravit. Přeci jen, více než roční stáž mu dala možnost protlouct se Londýnem více do hloubky. Až na výjimky se vystříhal záznamů přímé činnosti člověka, která má ostatně v autorových kolážích dlouhodobě druhotnou roli. Jak sám Benny přiznává, field recording má pozitivní funkci v jeho životě v tom, že ho nutí brzy vstávat. Není divu, že motto alba je: „mikrofon je jak ranní ptáče, tak noční sova“.