Vážení čtenáři,
vy, kteří nás sledujete od samého začátku, tak nyní činíte již dvacet let. HIS Voice právě vstoupil do jednadvacáté sezóny.
V roce 2000 jsme časopis zakládali coby pokračovatele víceméně „podnikového“ bulletinu Hudebního informačního střediska. Cílem bylo rozšířit dosah tištěného média a seznámit veřejnost se současnou kompozicí v širších souvislostech, mezinárodních i mezižánrových. Vznikl časopis – původně dvouměsíčník, po patnácti ročnících volně dostupný internetový magazín – s dodnes ojedinělým tematickým záběrem. Na stránkách HIS Voice se aktuální „vážná“ hudba jako rovná s rovnými setkává a nalézá spojitosti s progresivní elektronikou, improvizací, ohlasy hudebních avantgard, hlukovým undergroundem i současným „environmentálním“ vnímáním zvukových prostředí, v nichž žijeme a do nichž unikáme.
Za těch dvacet let z prostředí HIS Voice vzešly festivaly Contempuls a Stimul, vyšla řada kompilačních a profilových CD a konečně vznikla komorní scéna Hudební 3, kam vás, jak doufáme, co nejdříve budeme moci opět pozvat. Pro Radio 1 jsme právě připravili sté dvacáté vydání obtýdeníku Kardiostmulátor, jehož archív naleznete na našem mixcloudu.
Redakčním týmem během dvaceti let prošla více než stovka autorů, často z řad aktivních hudebníků, promotérů a vydavatelů. Od samého začátku časopis připravují Matěj Kratochvíl a Petr Ferenc, nejvýraznějšími tvářemi posledního období jsou Jan Faix, Jozef Cseres, Boris Klepal a Jan Hocek.
Ilustrace k tomuto úvodníku pochází z dob, kdy nám obálky maloval jedinečný portrétista Martin Šárovec. V roce 2015 ji použil jeden zpravodajský server coby doprovod k článku o tom, že „HIS Voice skončil a zůstává po něm prázdno.“ Snad jsme za těch pět let od onoho „konce“, který byl přechodem na online formát, ukázali, že se žádný nekonal. Při pohledu do redakčních statistik se naopak ukazuje, že počet publikovaných textů se oproti tištěné verzi výrazně zvýšil a že se snad můžeme nazývat online deníkem. Přidanou hodnotou je zcela volná přístupnost veškerého – i archivního – obsahu.
Loňský rok přípravám a plánování opulentních oslav příliš nepřál. Přejeme vám proto vše nejlepší v příštím roce touto formou a vstup do páté pětiletky slavíme autorskou a redakční prací. Ať je co číst, ať je co poslouchat, ať je čím se inspirovat a nad čím žasnout, vám za celou redakci přeje
Petr Ferenc