Stále populárnější sympatický youtuber a modulární mág Hainbach, vlastním jménem Stefan Paul Goetsch, zaplul na albu Light Splitting pro změnu do dronových vod.
Celý počin je plný myšlenek a nápadů, velmi příjemně se poslouchá, zní uceleně a hlavně nikam nepospíchá. Dá nám možnost si v poklidu vychutnat všechny harmonie a frekvence a k celkovému požitku samozřejmě také zásadně přispěl i finální mastering. Můžeme se tu zaposlouchat do zvuku různých unikátních pokusných zařízení, ale dojde zde i na minimalistické party klasického klavíru. Autor se odlišuje od mnohých zvukových a syntezátorových experimentátorů tím, že si jeho hudba stále uchovává melodii i kompoziční půdorys, takže nejde jen o zvukové hledačství. Pokud hudbu sami tvoříte, doporučuji vyzkoušet plug-in Motorna od AudioThing, na němž se Hainbach také podílel.
Každé jeho album přináší určitý stylový posun. Společným jmenovatelem jim však vždy byla zvuková osobitost a výborně zvládnutá produkce. Konkrétně tento počin je už od prvních tónů ke sluchu šetrnější než například Songs for Coco z roku 2018 nebo loňská deska Assertion. Otevírá ho prostorová kompozice A Clear Path, jejíž hlavní melodickou linku tvoří přelévající se modulovaná smyčka. Druhá skladba nabízí ponor do dronových hlubin a cyklicky se opakujících rezonancí ve vyšších frekvencích.
Skladby na této desce nejsou nikterak dlouhé. Nejdelší třetí track Alive In The Waking World má něco přes šest minut. V něm mne překvapil nástup pulzujícího beatu měnícího vnímání formálního vývoje ostatních zvukových vrstev. Meditativní šestka Memories Falling Like Leaves nás zase zavede do zasněné krajiny, v níž je základní plynoucí drone obohacován jen drobnými melodickými motivy. Závěrečná osmá What We Do (feat. Wouter Van Veldhoven) působí svěže díky rytmu i proměnlivosti parametrů základní zvukové smyčky.
Frankfurtská komunitní značka Seil Records publikovala album digitálně i v limitovaných edicích kazet a gramofonových desek.
Hainbach: Light Splitting
Seil Records (https://seil-records.com)