- Inzerce -

Kosmischer Läufer: The Secret Cosmic Music of the East German Olympic Program 1972-83, Volume Two

Kosmischer Läufer: The Secret Cosmic Music of the East German Olympic Program 1972-83, Volume Two

Unknown Capability Recordings (https://kosmischerlaufer.bandcamp.com)

 

Ani ne po roce je tu druhé pokračování příběhu fiktivního východoněmeckého skladatele Martina Zeichnette v podobě disku Kosmischer Läufer Volume Two. Desetiskladbové album přináší motivační hudbu určenou pro běh, gymnastiku a bruslení. Tak jako při poslechu prvního dílu projektu si říkám, že bych chtěl sledovat sport doprovázený touto hudbou. Samozřejmě správné by asi bylo za zvuků tónů Kosmischer Läufer zmíněný sport provozovat. Bruslit ovšem neumím a gymnastiky jsem se vždycky bál. Zbývá mi tedy běh. Slibuji, že to tentokrát vyzkouším!

Oproti předchozímu albu z dílny tajemného pana Zeichnette jde tentokrát o skladby o něco méně napumpované, jako by místy ubyl trochu drive. Zatímco u první desky byl často zmiňován zvuk Neu!, u Volume Two mě jako posluchače napadnou už téměř pouze Kraftwerk. Tedy kromě kraftwerkovských epigonů a citací, například v hudbě Karla Svobody pro seriál Návštěvníci, která se mi hned vybaví při poslechu poslední skladby alba Weltraumspazierung. Tato skladba je také možná tou nejvíc krautrockovou skladbou na albu. Snesl bych i dojnásobnou stopáž.

Úvodní Zeit zum Laufen zní trochu jako by byla určena spíše pro jízdu na koni než pro běh. Klopýtavý strojový rytmus je bohatě zabalen do klávesových sweepů a na závěr ozdoben vokodérovým krátkým recitativem. Esenciální zvuk i nálada! Morgenröte pak zní opravdu jako nějaký východoněmecký Kraftwerk. Pravděpodobně jeden z vrcholů alba. Zajímavá je i následující Flucht aus dem Tal der Ahnungslosen, držící se zvuku předchozího alba, s “kapelovým” obsazením s basou a bicí soupravou a především s výraznou kytarou. Téměř jedenáctiminutový kus chvílemi stoupá ke krautrockovým hvězdám.

Na desce jsou ale také pseudoezoterické kusy, jako Die Kapsel, nebo romantická kytarová Der Hörraum, vhodná do jakéhokoliv televizního seriálu z doby tak před třiceti lety. Třeba z nějaké paralelní časové roviny, v němž NDR stále existuje a Martin Zeichnette si užívá svůj zasloužený status hvězdy socialistické elektronické hudby. V roce 2012 vyšel i v českém překladu román Simona Urbana Plán N – detektivka odehrávající se právě v takovémto paralelním čase ve východním Berlíně v roce 2011. Pokud by někdo tento socialistický film noir zhmotnil, nemohl by si vybrat vhodnější hudbu.

Kosmischer Läufer, Volume Two je možná o něco méně kompaktní než první album projektu, přináší ale podobné posluchačské lahůdky, určené především pro fanatické přívržence německé elektronické hudby, kterým takto servíruje “neobjevenou” hudbu, mnoho let potom, co si posté poslechli všechny desky Kraftwerk. Nad více než hlubokým podezřením, že tato neobjevená hudba není zase až tak původní, je pak lehké zamhouřit obě oči.

Album je k poslechu i ke koupi na Bandcampu.