V pražském klubu mají nabitý víkend, začíná se v pátek, končí v neděli; někteří hudbymilovní udělají nejlépe, když se tam přestěhují. Je to v centru, v budově FFUK, studentská společnost, nápoje i nějaký to papáníčko…
V pátek se můžeme těšit na londýnský “postpunk/shoegaze” revival The KVB, který vloni naplnil žižkovský Final téměř k prasknutí, “možná i kvůli tomu, že se předtím stihl ještě objevit ve většině výročních žebříčků za 2011. Na vlně zájmu se drží stále a od té doby vydal splitko s Deathday (co mají split i s Bestial Mouths, které jste tu mohli loni taky vidět na výborném koncertě) a dvě řadovky, z nichž ta aktuální právě vyšla na sublabelu Minimal Wave. Ti se jinak specializují na reprezentativní znovuvydávání zapadlých kousků 80. let. Pojítko s vydavatelstvím Downwards ale přerušeno úplně nebylo, jak naznačuje chystaná deska remixů mj. od techno ikon jako Silent Servant nebo Regis, kteří ostatně sami s podobnou hudbou začínali. Geniální pseudonym frontmana Nicka Woodse – Klaus Von Barrel – dokáže věrně křísit náladu osmdesátek, ať už hraje šlapavě melodické hitovky (které se ovšem nikdy úplně nezbaví opiátového oparu) nebo se drží zemitosti cold wave. Ideálně se pojí obojí naráz. Syrový brum synťáku nebo silně bustrovaná kytara zní většinu času nahrávek. Že má Nick i přes své mládí k podobné hudbě upřímný vztah svědčí taky spousta jeho mixtapů, na nichž s přehledem vybírá žánrově i chronologicky pestré spektrum muziky.
Stejně jako poprvé, i nyní s Kat Day za klávesami, která se v mezičase stala regulérní členkou kapely.” Předskakují tuzemští Lightning Glove.
Sobota se ponese ve znamení extáze: “Jednoduchá žárovka osvětlující soustředěnou trojici. Závany psychedelie a neúprosný krautrockový rytmus ze sedmdesátých let, blackmetalová temnota z devadesátých, vyznění přesahující oboje. Nasazení hudebníků odpovídá trans publika. Tak vypadal téměř přesně před dvěma lety pražský koncert Aluk Todolo. Kapela pochází z Francie, jméno je z indonéštiny a znamená „rituály předků“ či „víra starých časů“. Toto prolínání známého a exotického, starého a nového je pro trojici příznačné. Výsledek však není jen jednoduchou fúzí, ale vznikem něčeho nového, tajemné zvukové masy spojující abstraktní, až hlukovou temnotu s rituálem hypnoticky jednoduchých rytmů. Na rozdíl od kosmických krautrocků nebo satanského black metalu nemají Aluk Todolo jeden konkrétní koncept, spíše všechny jejich znaky směřují k neurčené temné slavnosti (nabízí se přirovnání k hlubinám Sunn O)))). Tento dojem potvrzuje i jejich poslední dílo, loňský Occult Rock, jenž vyšel po společné desce s Der Blutharsch a jehož archetypální název se ironicky pojí s fotografií tajemného, mlhami skrytého skaliska. Album, jemuž se konečně dostalo zasloužené mediální pozornosti (namátkou Pitchfork či The Quietus), sestává z osmi bezejmenných částí zabírajících osmdesát minut a zachycuje skupinu v méně abstraktní a o to chytlavější poloze. Cílem je naprosté pohlcení pulzující temnotou. Koncert bude právě takový.” „Jedna z nejpůsobivější věcí, které kdo udělal v psychedelické hudbě za posledních několik let,“ napsali v The Wire. Hosté? Darkambientní Lussuria vydávající mimo jiné na Prurientově labelu Hospital Productions.
Neděle přinese vystoupení pohrobků jedné z největších hvězd industrialu: “Legendární aboriginci městských aglomerací :Zoviet*France: zanechali v postindustriální hudbě otisk jako málokdo další. Jejich hypnotická tvorba jakoby zněla z paralelní reality, kde vedle sebe koexistují jeskynní malby a lety do vesmíru nebo šamanské rituály a parní pohon. Z reality, kde ani geografie není tak, jak jsme uvyklí. Dva členové Z*F – Robin Storey a Mark Spybey – budou v Praze poprvé spolu na jednom pódiu jak se svými sólo projekty, tak pod hlavičkou Reformed Faction, která je jakousi frakci bývalých členů skupiny. Robin Storey aka Rapoon byl v roce 1979 jedním ze zakládajících členů Z*F a v roce 1992 se vydal na sólovou dráhu. Zpočátku přesně ve stopách své bývalé skupiny, s větším důrazem na ethno-ambient, jemuž přesto nechyběla struska industriálu a špetka neskutečna, později i k modernějším rytmickým, někdy až tanečním, strukturám. Spolupracoval s mnoha dalšími umělci, například s Joachimem Roedeliusem (Cluster), Stevenem Wilsonem (Bass Communion, Porcupine Tree), Nigelem Ayersem (Nocturnal Emissions) nebo Randy Greifem. Mark Spybey byl členem Z*F jen pár let a po svém odchodu založil v roce 1992 projekt Dead Voices On Air (DVOA) jako prostor pro početné a různorodé kolaborace – např. s členy Can, Faust, Skinny Puppy (Download), Jarboe, Mickem Harrisem (Scorn), Jamesem Plotkinem, Orphx, Genesis P-Orridgem (Throbbing Gristle), Chrisem Connellym, Jean-Yvesem Thériaultem (Voivod) a mnoha dalšími. Spybeyho tvorba je široce rozkročená od čistého ambientu až po hlukové a výrazně rytmické nahrávky. Alchymistické ozvěny Z*F byly nejdřív rovněž patrné, ale narozdíl od Rapoon byl jeho projev roztříštěnější: organické shluky „ambientu pro náročné“ vycházely víc z improvizace než z nějakého uceleného zvukového konceptu. Hosty budou Petr Phaerentz Ferenc, jehož současná sólová tvorba je hypnoticky se rozvíjející repeticí poměrně blízko některým momentům Z*F (především na albu Digilogue), Rentip (polovina bratislavských POO) a s DJ setem DBX, skoro-rezident akcí Music Lab.”