- Inzerce -

První úterek v měsíci – Přemítání o zvuku vesnice

Nevím, jestli většina z vás plánuje něco na tohle léto, ale umělec nechce, aby mu sezóna uplynula mezi prsty. Jelikož v následujících měsících zůstanu na venkově a chci si trochu odpočinout, nejlepší bude, když se stanu zvukovým umělcem a udělám nějaké terénní nahrávky. Pár dobrých mikrofonů, nahrávací zařízení, hodně času a to je vše, co potřebuji pro nahrání „zvuku vesnice“. Samozřejmě, že nejprve je zapotřebí trocha výzkumu. Jen si představte, že už existuje příliš mnoho podobných nahrávek… Když začnu na zelené louce, respektive v krajinách zvuku – i tak lze přeložit slovo soundscapes –, jediný, kterého si spontánně vybavím, je R. Murray Schafer, kanadský vědec/autor terénních nahrávek, který založil výzkumnou skupinu The World Soundscape Project (WSP). Byl jedním z prvních, kdo zkoumal vztah mezi lidským společenstvím a jeho zvukovým prostředím, za použití diagramů, nahrávek, kreseb a dokumentů. Někde v zapadlé krabici musím mít brožurku a CD Five Village Soundscapes, které tento pionýr nahrál v roce 1975 se svými asistenty při cestách po Švédsku, Německu, Itálii, Francii a Skotsku.

fivevillagesoundscapes.jpeg

Jeho cílem bylo srovnat zvuk evropských a kanadských vesnic. Celý příběh je popsán online, a to včetně úryvků z nahrávek ze Švédska. Existuje také pokračování, které jsem nečetl ani neposlouchal, a to od skupiny finských výzkumníků pod vedením Helmi Järviluomy, do níž patří také Barry Truax. Název tohoto díla je také názvem delšího projektu –  Acoustic Environments in Change. Také oni mají některé nahrávky online a do projektu přidali šestou vesnici, Nauvo ve Finsku. Koho to zajímá, existuje celkem kompletní bibliografie, dostupná v časopise Leonardo Journal Online:

Pět evropských vesnic

The World Soundscape Project

Acoustic Environments in Changeještě jednou

Bibliografie k akustické ekologii a konceptu Soundscape

 

messiaen+wife-notating.jpeg

K dispozici online je samozřejmě nekonečné množství terénních nahrávek z oblasti etnomuzikologie, jaká je ale situace ohledně terénních nahrávek umělců? Již několik dekád nahrávají spousty materiálu a dávají ho online. Co by tedy mohlo definovat mou Vesnici? Á, traktory a ptáci! Rychlé vyhledávání ptačích zvuků odhalilo pár celkem zajímavých databází, které uvádím níže. Avšak terénní nahrávače zjevně ptačí písně tolik nezajímají, navzdory příkladům z historie klasické hudby; z ptačích písní čerpali inspiraci: Beethoven, Mozart, Haendel, Ravel, Delius, Mahler, Britten, Ligeti, Cage, Harvey, Elgar, Respighi atd…. a samozřejmě Olivier Messiaen (Le merle noir, Réveil des oiseaux, Oiseaux exotiques, Catalogue d’oiseaux a mnoho dalších děl). 

https://hfi.unl.edu/birdsongs.shtml

https://www.birds.cornell.edu/page.aspx?pid=1676

https://avocet.zoology.msu.edu/recordings

https://birdnote.org/recognize-birds-song

https://www.birds.cornell.edu/Page.aspx?pid=1059

https://www.xeno-canto.org/

https://www.oliviermessiaen.org/birdsongs.html

 

Procházím další umělecky zaměřené databáze, bohužel se mi ale nedaří objevit žádné ptáčky ani traktory v poetickém vesmíru terénních nahrávek Nula Lloyda Dunna, je ale dobré se tam přesto zastavit. Pak jsem našel starý traktor na Freesound a film na Youtube. Pravděpodobně jich bude dost také na Vimeo a další na Soundsnap. Ale hurá, ptačí písně na Sounds of Praha! A podívejme, Radio Aporee má tuny traktorů a také (spíš kila) ptáčků! No a dokonce je tam i pět nahrávek s ptáčky a traktory dohromady: z Belgie, Německa, Anglie, Litvy a Polska! OK, myslím, že je tu stále prostor pro nový Zvuk vesnice a spousta dalších věcí k objevování. Co třeba něco na pomezí mezi Schaferem, Messiaenem a Radiem Aporee. Kdo chce, může se přidat, a na konci léta se zaposloucháme do nové vesnice, ať již reálné či imaginární.   

https://nula.cc/list/all/1/1

https://soundcities.com

https://www.freesound.org/people/soundmary/sounds/194973/

https://www.youtube.com/watch?v=5jvF7lMOICU

https://www.sonicity.cz/playlists/term/116

https://aporee.org/maps/

Překlad: Lenka Dolanová