Radio Royal: RRDL01
Clinical Archives (www.clinicalarchives.blogspot.com)
Zatímco na svém loňském prvním albu RRCD01 vydaném u pražských Klangundkrach zabředlo duo Radio Royal do dlouhých abstraktních meditací s analogovou elektronikou, nyní se rozhodlo ukázat svou rockovější tvář, ač se to tak na první pohled/poslech nemusí zdát patrné. Oproti dvěma dlouhým improvizacím na debutu máme na jejich aktuální kolekci (publikované jako free download na ruském netlabelu Clinical Archives) sedm kratších kusů, v nichž Tomáš Procházka a Petr Ferenc vytvářejí struktury vyvolávající dojem většího obsazení s tradičně rozloženými rolemi – rytmika, harmonické doprovody, výraznější improvizační vstupy, vokály sólové či sborové – to vše ale samozřejmě po svém.
Oba protagonisté se rozhodně nijak netají svou zálibou v estetice historického německého krautrocku, ostatně i u tohoto downloadu ho uvádějí mezi klíčovými slovy. Máme zde tedy směs psychedelických zvuků staré elektroniky, různě realizovaných rytmů a basových podkladů, tentokrát se ale Procházka chopil i tady elektrické kytary, s níž je viditelný spíše v jiných svých projektech (například domovských B4). Přitom si ale na koncertech zajisté ověříme, že Radio Royal neopustili image dvou zvukových inženýrů plně pohroužených do procesů ve svých soustavách gramofonů, magnetofonů, nestandardně zapojených mixážních pultů a efektů analogových i digitálních. Hlasy pouštěné z kazet či desek působí naživo jako metatextový experiment, na moderní desce je ale můžeme brát jako samostatný zdroj hudebních informací vedle různorodých struktur prchavých elektronických vazeb a převrácených smyček.
Poslech nabízí také neustálé pátrání po humorných šifrách, už když nám hned první track připomene v názvu jméno Pasi Mäkelä, s nímž na letošním CD Evening With Federsel And Mäkelä připomněl Tomáš Procházka univerzálnost termínu freak out a podobných spontánních hudebních bláznivin. Humor Radia Royal ale spočívá zase v něčem jiném. Neotřele kombinují zdroje z různých dob – nástroje, přístroje, média, stylové zásady – a nechávají je promlouvat vlastním jazykem. Babylónské zmatení však nehrozí díky pečlivé kontrole celého procesu.
Tito dva tvůrci ve svých psychedelických kreacích uplatňují zase jiným způsobem své bohaté a výjimečné zkušenosti s nakládáním se zvukovou matérií, což posluchači nabízí jedinečnou možnost oddálit své smysly od každodenní reality.