- Inzerce -

Raymond Murray Schafer

Dnes, tedy 18. července slaví osmdesáté narozeniny Raymond Murray Schafer, kanadský skladatel a především průkopník přemýšlení o zvucích kolem nás. Na přelomu 60. a 70. let mu začal lézt na nervy rostoucí hluk ve Vancouveru a odtud byl už jen kousek hlubšímu zájmu o to, jaké je a jak se proměňuje zvukové prostředí. Na Simon Fraser University vznikl z Schaferovy iniciativy World Soundscape Project, který se od boje proti hlukovému smogu přesunul ke komplexnějšímu zkoumání zvuků v ekologickém kontextu. Po zvukovém zmapování různých lokalit shrnul Schafer své vize v knize The Tuning of the World (1977). Kromě termínu „soundscape“, který označuje soubor zvuků určitého prostředí, přišel také se slovem „schizophonia“ charakterizující moderní situaci, v níž hraje významnou roli elektronická reprodukce zvuku: „Oddělili jsme zvuk od tvůrce zvuku. Zvuk hlasu už například není svázán s otvorem v hlavě, ale může vycházet odkudkoliv v okolí.“

Kromě vědeckého přístupu se Schafer vždy zvuků chápal i jako autor, ať už šlo o konvenčnější kompozice pro akustické nástroje, nebo o díla přesahující tradiční škatulky. Mezi ně patří třeba RA, celonoční divadelně-rituální událost podle staroegyptských textů, i výmluvně nazvaná The Greatest Show On Earth odehrávající se po celém městě Některé jeho partitury lze chápat také jako výtvarná díla.







Ten, který se nevrátil

Zemřel Brian Wilson, mimo jiné průkopník DIY přístupu v populární hudbě. Sluníčkový optimismus Beach Boys je skvrnitější, než se na první opalovačku zdá.

Pod povrchem cella a klavíru

Violoncello Matthiase Lozenze s klavírem Miroslava Beinhauera v pětici skladeb provedených v žižkovském Atriu.

Červen v Hudební 3

František Hruška, gobi_10k, Best Before End. Jérôme Noetinger a Petr Vrba.  Durman / Posejpal Duo. Trojice koncertů a poslechových večerů v redakčně-setkávacím prostoru mezi Kampou a Petřínem.

Zkouška sirén: Kyber Erben a Národní Elliott

Zrození experimentu z ducha socialistických kancelářských strojů.

Arvo Pärt 90

Dvě protikladné linie zvonečků, štěstí zažít „svou dobu“ a sbor spíše komorní než filharmonický.

Hermovo ucho – Neklidný duben aneb Roztržená struna intonarumori

Na turné, v operách, v žaláři národů, amfiteátru i atriu. Nu, co se hýbe, to zní.

Vzpomínka na Jaroslava Paláta

Před třiceti lety zemřel Jaroslav Palát, zakladatelská osobnost české industriální hudby. Připomínáme jej rozšířením textu, který pro nás před dvanácti lety napsal jeho hudební souputník.

V rukou i v hlavě

Dva mimořádné klavírní recitály koncertní řady Lichtzwang: dámský i pánský.

Nevyzkoumatelné

„Umění jako výzkum“ žádné není. A „výzkum umění“ neexistuje.

Přehled soudobé hudby na Pražském jaru

Jarní sklizeň premiér v rámci festivalu oslavujícího osmdesát let existence.