- Inzerce -

Thomas Shrubsole – Craig Tattersall

Thomas Shrubsole – Craig Tattersall

Other Ideas (https://ourotherideas.tumblr.com)

 

Thomas Shrubsole je ten typ experimentálního hudebníka, který se i v dnešní době nadchl pro tvůrčí přístup k analogovým záznamovým zařízením, zvláště k těm, na nichž je již patrné jejich opotřebení. V tom si porozuměl s obdobně na lo-fi nahrávání orientovaným kolegou, též Angličanem Craigem Tattersallem, a společně během dvou frekvencí v Shrubsoleově domácím studiu nahráli materiál vycházející nyní na šedesátiminutové kazetě.

Mezi jejich instrumentář je vedle kytar, saxofonů, analogových syntezátorů, perkusí, lo-fi (či no-fi) terénních nahrávek a kdovíčeho dalšího nutno zařadit možná i na první místo magnetofony, na nichž byla celá nahrávka pořízena. Společný noise tohoto dua je samozřejmě poeticky zašumělý, archaický, analogově zkreslený, plný příjemných momentů saturace magnetické pásky, nedaleko jsou představy zvláštních tajných rituálů či hodně psychedelických jamsessions těch nejobskurnějších undergroundových kapel. Hierarchicky výše je tu ale jistý myšlenkový plán, velmi osobité cítění formy místy se až klasicky vyvíjející, jindy naopak střihové a kolážovité. Jakoby někdo na nejhorší kazetový diktafon zaznamenal na už hodně ohranou kazetu koncert pozdního období Sun Ra s hostujícím Patem Methenym na LSD? Ano, ale autor nahrávky nahrávajícím diktafonem občas, zřejmě v hluboké tvůrčí extázi, mlátil o zem, strkal ho do kapsy kabátu, občas zastavil nahrávání a nechal alespoň na kousku pásky malou stopu předešlé nahrávky na kazetě.

LRG 8-track-loop-tc-vol-1-photos_201408102314348.jpg

Druhá strana této vzrušující kazety přinese větší zklidnění i znepokojení zároveň, neboť nastoupí zlobivá minimalistická práce s bublavými ostináty a rytmy analogových syntezátorů. Jejich lobotomie je ovšem bezbolestná a naopak velmi příjemná, přejde do řidší dronové pasáže, v níž postupně sílí i (ovšem dlouho velmi vzdálené) ozvěny nějakých živých lidí s jakýmisi „akustičtějšími“ hudebními nástroji. Jsou to ale opět zvuky syntezátoru, které prozradí, že přebuzený barbarský noise je jen jeden z více výrazových prostředků tohoto dua… závěr alba by se tady ale zřejmě neměl prozrazovat, stejně jako tomu bývá při každém vhodném doporučování poutavého románu kamarádovi.

I samotní autoři ostatně k nalákání zájemců nabízejí z kazety ke streamovanému poslechu jen několik krátkých ukázek (například zde). Na to, abychom v tom viděli romantický umělecký záměr, mají oba dostatečný smysl pro dobrodružství a mají ho zřejmě i pro to posluchačovo, které může sám zažít s celým obsahem této skvělé nahrávky.

P.S. Naše recenze na starší Shrubsoleovy tituly jsou tady a tady.