Máme tu Vánoce, svátky radosti, koled a rozzářených dětských očiček. Pokud vám toho štěstí zdraví a pokoje svatého přijde přespříliš, nabízíme na poslední adventní víkend protilátku v podobě kompilace děsu a hrůzy, hudby inspirované horory literárními či filmovými.
A pro autora těchto řádek není většího mistra ve zkoumání temných zákoutí nad Howarda Phillipse Lovecrafta. Jeho příběhy se dočkaly řady zfilmování, ale také inspirovaly jeden muzikál. V něm se potkává lovecraftovský mýtus o prastarých bozích s klezmerovým šmrncem Šumaře na střeše. Jen místo židovského šumaře na té střeše sedí šogot s mnoha chapadly.
I další díla H. P. Lovecrafta našla odezvu v hudbě. Norský skladatel Martin Romberg napsal v roce 2015 houslový koncert Poemata Minora inspirovaný jeho básněmi.
Hudba Ericha Zanna podle stejnojmenné povídky, jak si ji představuje ukrajinský skladatel Alexej Vojtenko…
…a Američan Raymond Wilding-White.
Zvuky jsou nezbytnou součástí navozování pocitu hrůzy. A právě prostředím tohoto studia se inspiroval film Berberian Sound Studio režiséraa Petera Stricklanda, což je vlastně horor o natáčení zvuků k hororu. (A krásnou roli v něm dostal také náš redakční spolupracovník Jozef Cseres.) Takže se dočkáte spousty vřískotů…
…a brutálně masakrované zeleniny.
Pár záběrů z natáčení zvukových efektů k původním italským hororům 70. a 80. let, mimo jiné ke klasickému snímku Suspiria.
Suspiria se letos dočkala remaku a k němu stvořil soundtrack Thom Yorke .
Srdce svírající a uši tahající smyčce napsal pro film Psycho Bernard Herrmann
John Carpenter je nejen kultovním režisérem hororů, ale také častým autorem hudby k nim. A v posledních letech dělá i hudbu bez filmů:
A koncertně
Johnem Carpenterem se inspiruje francouzský hudebník Franck Hueso, tvořící pod jméneme Carpenter Brut.
A na závěr, abych se vrátili do vánoční nálady, jednu lovercraftovskou koledu.