- Inzerce -

Videa na víkend – Filmy a videa Nicka Cavea

Nové album Nicka Cavea mělo premiéru na youtube, fyzické nosiče musejí počkat do listopadu.

Lyric videím jsem se v této rubrice již věnoval, před pár dny se ale tento žánr dočkal korunovace. Nick Cave své nové album Ghosteen (přeložit lze jako Ducháček) poprvé představil veřejnosti právě formou dvaasedmdesátiminutového youtube videa, v němž z romantických kolorovaných mlh vylézají neostré kontury textů. Funguje to bezvadně – na žádný z listening eventů, které se odehrávaly zejména 3. října a Prahu minuly, jsem se sice nedostal, i domácí poslech s projekcí na bílou zeď ale udělal své. Caveova hra s kýčem – už ten návrh obalu! – je po pár minutách čímsi samozřejmým a pak už to jen krásně a pomalu, asi nejpomaleji v bardově diskografii, plyne. Víc se albu budeme věnovat v nadcházejících dnech.

Už svou předchozí studiovou desku, Skeleton Tree, Nick Cave premiéroval formou pohyblivých obrázků – na biják One More Time With a Feeling, v němž mimo jiné přehraje novinku píseň po písni, bylo třeba jít v určitý den, jako na koncert.

Koncertní snímek Distant Sky nahraný při dánské zastávce turné ke Skeleton Tree měl premiéru pojatou podobně, byť snad ne tak přísně.

Je nabíledni, že Cave si s filmem rozumí. Dvacet tisíc dní na světě také oslavil celovečerákem.

https://www.youtube.com/watch?v=72unNPbPRzs

Z posledních dvou studiových alb Bad Seeds je zřetelně slyšet uvolnění rytmických a aranžérských struktur, které si Cave a jeho geniální fámulus Warren Ellis osvojili při práci pro film a televizi. Počet soundtracků, u nichž nalezneme jejich jména, utěšeně roste.

https://www.youtube.com/watch?v=MieT8cNeXJA

Nezapomeňme na harrypotterovský zásah.

A na závěr ještě jedna objímačka.