- Inzerce -

Videa na víkend – Hongkong

Hudební protesty, symfonické kompozice, postrock i radikální hluk. Tak zní Hongkong.

Hongkong je v posledních měsících centrem pozornosti kvůli masovým protestům proti postupnému utužování pořádků ze strany čínské vlády a jejích lokálních zástupců. Město patřící do roku 1997 Velké Británii má dosud velmi kosmopolitní charakter a jeho obyvatelům se stále těsnější láskyplné objetí Pekingu nelíbí. Situace stále více připomíná pouliční válku, ovšem do bojů se občas zapojí i hudba. V září se stala neoficiální hymnou protestů píseň Sláva Hongkongu od autora, který zatím zůstává skryt pod jménem Thomas. Dočkala se i působivého videoklipu.

https://www.youtube.com/watch?v=oUIDL4SB60g

A v několika případech již došlo k hudebnímu střetu mezi touto písní a oficiální čínskou hymnou.

Bez ohledu na politický vývoj to v Hongkongu coby městě velmi drahém pro život nebylo nikdy snadné pro hudebníky tvořící v okrajových žánrech. Přesto tu stále bují různé komunity vzájemně se podporujících umělců. Kung Chi Shing, houslista, skladatel a organizátor, je silou za mnohým zajímavým hudebním děním v Hong Kongu již od osmdesátých let. V poslední době organizuje například sérii pouličních koncertů, jimiž se snaží dostat nezvyklou hudbu do veřejného prostoru a propojit žánrově vzdálené muzikanty.

Nebo se přidá k místní metalové partě I See The Light Before Our Planet Explodes.

https://www.youtube.com/watch?v=Bo1SvbpJpMk

Více o něm v krátkém dokumentu.

Místem, kde se potkávají aktéři zdejší hudby, je White Noise Records, vydavatelství a zároveň prostor pro koncerty. Do stáje White Noise Records patří třeba postrocková kapela tfvsjs, která je postavena symetricky ze dvou kytaristů, dvou bubeníků a jednoho basisty. Aby si vydělali na provozování hudby, rozhodli se členové skupiny otevřít si restauraci.

Steve Hui komponuje symfonické skladby…

…vokální kousky…

…aby pak pod pseudonymem Nerve tropil hlučné divočiny.

Napříč uměleckými formami se pohybuje Jasper Fung

A stejně tak Edwin Lo

A coby kosmopolitní metropole přitahuje Hongkong spoustu umělců z jiných končin. Usadil se zde například původem americký perkusista Shane Aspegren.