- Inzerce -

Videa na víkend – Z mosta do prosta

„Kostky ledu kostky ledu / Ťukají v mé sklínce jedu / Dnes už nikam nepojedu / Mostky jsou strženy,“ veršoval Ivan Wernisch. Evropou obchází strašidlo padajících mostů. Trojská lávka, janovská dálnice (od té doby se mi občas zdává o Velkém Meziříčí), záměr zboural architektonickou památku v Libni… Dnešní Videa jsou o mostech.

Nejlépe zachovalým pražským je prý v současné době ten nejstarší – průběžně se totiž opravuje. A tahle kutálka mě baví i po letech.

Na mostě se dá koncertovat, o mostech skládat. Nigel Hess do své série Nových obrázků z Londýna zařadil i Millenium Bridge.

Janovských videí jsme viděli dosti, takhle tančil ve větru v roce 1942 most tacomský.

Pád mostu je zde doprovázen očekávatelnou dramatickou hudbou, mostní konstrukce sama ale často představuje fascinující zvukové prostředí. Legendární „field trip“ Maxe Neuhause pod Brooklynský most si připomínáme plakátem / výzvou, následníků ale Neuhaus našel ažaž…

…i s potřebnou dávkou šotoušství.

Což mi připomíná, že pražský železniční most na tom není nejlépe a rychlost je na něm v současné době omezena na 40 km/h.

Britská umělkyně Di Mainstone zase spatřuje v konstrukcích visutých mostů gigantické harfy.

Písní o mostech je hromada, tu nejslavnější napsal asi Paul Simon. Zuby si na ni v coververzích vylámal kdekdo, nejlíp si poradil Johnny Cash.

Snad už k žádným dalším pádům nedojde, škoda by to byla na každý pád a na některé obzvlášť.

A na závěr jedna kapela z Mostu.