- Inzerce -

Zpívající činely ve Školské28

Instalace Zpívající činely dvojice Petra Dubachová a Mario van Horrik je součástí dlouhodobého projektu Waves, který je zaměřen na průzkum prostoru a vztahů mezi zvukem, pohybem a obrazem. Vycházejí z fyzikálních principů kymatického jevu – převodu zvukových frekvencí a interferencí do pohybu – vibrací média a předmětů. K vidění v pražském prostoru Školská 28 je od 6. do 26. září. 
“Zpívající činely” v Galerii Školská 28 jsou interaktivní v pravém slova smyslu a proměňuje celou architekuru interiéru ve znělý hudební nástroj. Tvoří je zvukové zdroje rozechvívající struny horizontálně napjaté u stropu místnosti. Na strunách jsou kolmo zavěšeny struny opatřené na konci dřevěnými kolíčky na prádlo, které rozeznívají na zemi položené činely. Prostor pulzuje pro náš sluch nezaznamenatelnými zvukovými vlnami, reagujícími na těla procházejících návštěvníků. Vznikající zpětná vazba pak ovlivňuje “chování” rezonujících strun a tím i proměnlivý cinkot kvartetu činelů.
Petra Dubachová a Mario van Horrik vycházejí ze poznatku, že zvuk, hmota a pohyb jsou pevně propojené: bez pohybu (vibrací) by se zvuk nemohl šířit hmotou a nic bychom neslyšeli. Z této perspektivy přistupují k různým médiím a žánrům: zvukové instalace, site specific, performancím i koncertům. V jejich rejstříku a repertoáru najdeme většinou všední materiály a „obyčejné“ fyzikální jevy: hlavně zpětnou vazbu, rezonanci dlouhé ocelové struny, papír, měděné a hliníkové plechy, skleněné tabulky, ventilátory, umělé a denní světlo, elektrické a akustické kytary. Pokud je to nutné používají také digitální technologie, ale dávají přednost analogovému univerzu.

Paralelně s výstavou ve Školské je možné si poslechnout ve sluchátkové galerii Díra kompozici „Circumstancial Flex“ od stejných autorů.