- Inzerce -

Videa na víkend – Palestina

Hiphop, symfonie i improvizace od břehů řeky Jordán.

O Palestině se doslechneme především v souvislosti s tamními konflikty, které letos opět nabraly na síle. Zároveň však jde o kultur, která žije vyvíjí se, byť ve specifických, nepříliš laskavých podmínkách. A k tomuto životu patří i hudba. Pro některé je prostředkem k vyjádření politických postojů, pro jiné únikem od nevlídné reality a pro ty, kdo z Palestiny odešli do různých koutů světa, poutem s rodnou zemí. Udělejme si malý exkurz napříč žánry.

Zpěvačka a instrumentalistka Kamilya Jubran spojuje zázemí v arabské klasické hudbě se zkušenostmi z jazzu a dalších žánrů. Zde v mezinárodním triu, kde se klasické arabské loutny oud a vokály potkávají s baskytarou a elektronikou.

Pharoah Chromium, vlastním jménem Ghazi Barakat kombinuje elektroniku s vlastní variantou tradičního dechového nástroje.

Potomek palestinských imigrantů do Kanady, John Kameel Farah je skladatel a klavírista věnující se soudobé i starší hudbě a komponující pro koncertní či taneční pódia.

 

Skupina Tashweesh spojuje videoart s hlukovými kompozicemi. Zde živě z Rámaláhu.

Důležitou roli hraje v Palestině hiphop jako prostředek zábavy i politického vyjádření. K průkopníkům patří skupina DAM.

Až ke spolupráci s Kronos Quartetem to dotáhli Ramallah Underground. Zde syrově naživo.

A obrázek o palestinské taneční hudbě si můžete udělat i z tohoto dokumentu.

Palestinská hudební kultura je součástí širší tradice arabské klasické hudby. Nevyhnula se ale také mísení se západní kompozicí. Jedním z takto ovlivněných autorů byl Youssef Khasho, vychovaný ve františkánském sirotčinci, jenž je autorem Jeruzalémské symfonie z roku 1968.

Další palestinský rodák Mounir Anastas získal nejprve hudební vzdělání v křesťanské klášterní škole, načež se odešel vzdělat v modernistických trendech do Paříže ke Xenakisovi.

A podobným stylovým směrem zavál osud také Samira Odeh-Tamimiho.

Donia Jarrar, vystupující také pod jménem Phonodelica, ve své tvorbě mísí improvizaci s kompozicí a hudbu s tancem a videem. Svou dokumentární operu Seamstress postavila na vyprávění palestinských žen a dívek.

Donia Jarrar také vyučuje a zde je její student, jak trénuje skladbu od Aphexe Twina.

V roce 1990 vznikl Palestinský orchestr mladých, dnes rozrostlý v poměrně velkou instituci, který hraje západní klasickou hudbu starou i novější, třeba od současného britského skladatele Grahama Fitkina.


Výlet do Vaxjö

O Nattramnovi, mýtotvornosti a prasečích nožkách.

David Thomas 1953–2025

Hovnajs. Odešel frontman Pere Ubu, zlý dědek amerického rocku.

Nejde jen o talent, ale hlavně o podmínky

S Barborou Vackovou Gillies o ženách skladatelkách.

Zkouška sirén – experimenty na ajmarský způsob

Cergio Prudencio a jeho divoký postkolonialismus

laug.sonoris chce hrát hudbu bez kompromisů

Zrodil se nový ansámbl pro českou a slovenskou soudobou hudbu.

Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.