- Inzerce -

Captain Lobo / Count Portmon: Melancholic Unicorn

Captain Lobo / Count Portmon: Melancholic Unicorn

Signals from Arkaim (https://www.signalsfromarkaim.blogspot.cz)

 

Sólová tvorba Jana Faixe alias Counta Portmona vzniká za použití kazeťáků bez kazet a z nich vznikajících tónů, ruchů a šumů. Stejně jako předchozí desky je Melancholic Unicorn nahraný živě, působí však dojmem vrstevnatého, prokompovaného celku. Na této nahrávce zapojuje Faix do hry i samply, syntezátory a kazeťákové smyčky; výsledný zvuk je tak barvitější a různorodější, než předchozí, vesměs lineární počiny.

Nejvýraznějším odchýlení od zajetých (značně nerovných a noisových) kolejí je pro Faixe přesun k mnohem klidnějšímu, repetitivnímu hudebnímu prostoru. Lo-fi zvuk a přímočaré beaty – obvzláště ve skladbách PeristalsisWhat – by mohly zaujmout i post-hipsterské posluchačstvo, který by k intenzivním zrnivým plochám předchozí desky Non-verbal Clues to a Feeling of a Lack of Closure (Blood in the Boat, 2013, recenze zde) příliš nepřilnulo.

Rozšířený záběr však rozhodně není na úkor kvality; Faix se svými „novými“ prostředky pracuje nanejvýš zajímavě, využívá i možností šedého prostoru mezi ruchem a tónem. Minimalismem nezatížené repetitivní prvky prostupují celou nahrávku, táhlé plochy mohou připomínat ambientní elektroniku kapel jako Gregor Samsa či Hammock, jsou však prostoupené spoustou subtilních ruchů i nepravidelných táhlých tónů (nejznatelněji ve skladbě M.U. Leaves by Train). K poslední jmenované skladbě vznikl i videoklip od druhého aktéra: Jana Polanského alias Captaina Loba. V něm melancholický jednorožec odjíždí vlakem – pohled na troleje plyne stejně poklidně a zlehka fantasticky, jako celá deska, která je zakončena retrospektivním kouskem Memory Lapse. Melancholic Unicorn je v rámci Faixovy tvorby i české hudby ojedinělým a velmi vítaným počinem – zbývá jen doufat, že se Faix po cestě lo-fi beatů vydá zpět k hraní s dalšími hudebníky. Celá nahrávka je volně ke stažení zde.