- Inzerce -

Jeff Platz / Kit Demos / Fabio Delvo / John McLellan: Differential Equotations; Jeff Platz / Daniel Carter / Francois Grillot / Federico Ughi: Past & Present Futures

Jeff Platz / Kit Demos / Fabio Delvo / John McLellan: Differential Equotations

Skycap Records (www.skycap-music.com)

Jeff Platz / Daniel Carter / Francois Grillot / Federico Ughi: Past & Present Futures

Glitch Records (www.jeffplatz.com)

 

Americký kytarista Jeff Platz je neúnavný improvizátor a propagátor free jazzu nejen ve své domovině, ale i v nejrůznějších koutech Evropy. Ostatně label Skycap Records, na jehož provozu se manažersky podílí, sídlí v německém Münsteru. Basista a elektronik Kit Demos a bubeník John McLellan jsou jeho kmenovými spoluhráči už po dlouhá léta, zatímco s mladým italským saxofonistou Fabiem Delvo se potkal v dialogu na pódiu až v roce 2012. Název alba Differential Equotations vysvětluje jako něco nedefinovatelného či cosi, co naopak přesně vystihuje princip improvizace, jak ho vidí on sám. Společné hudební rozhovory všech čtyř zúčastněných  jsou zde plné přitakávání i jemných rozepří, kdy si občas někdo vezme slovo a ostatní naslouchají jeho monologu, jindy si zkrátka jen tak notují, aby vytvářeli spíše pohodovou náladu než skutečné melodie. Nejsou zde předem dána nějaká pravidla či plán, ale je to čistě dílo momentální situace, kdy se daří nebo taky nedaří. Tady se daří vytvářet nedramatickou a přesto zajímavou komunikaci, která plyne ve spíše pomalejších tempech podle úsloví „řeč se vede a voda teče“.

Podobnou atmosféru má i opus Past & Present Futures, jehož název tentokrát dost jasně definuje, o co jde. Je to ohlédnutí  k minulosti moderního jazzu, opět záznam daných okamžiků, v nichž už ovšem vzhlížíme do budoucnosti. Saxofonista, trumpetista, klarinetista a flétnista Daniel Carter patří také mezi Platzovy dlouhodobé spoluhráče, s basistou Francoisem Grillotem a bubeníkem Federicem Ughim se ovšem potkali jednoho podzimního odpoledne roku 2012 ve studiu poprvé a z fleku nahráli několik hodin příjemné muziky, z níž bylo potom sestříháno tohle až impresionistické album. Vlastně se zdá, že není náhodou, že Grillot pochází z Paříže a do New Yorku přesídlil v roce 1980 a nejmladší Ughi je rodák z Říma a v Big Apple zakotvil v roce 2000. To mísení časů i míst je tu podprahově znát a průběžně se dostáváme až k minulým životům, což jasně evokuje závěrečná skladba Past Life. Premoderní se zde snoubí s postpostmoderním v široké paletě teplých odstínů tónů a něžných úderů. Kytara, basa a bicí tvoří primárně základní plátno, ale i hutné nánosy barev, zatímco dechové nástroje jsou spíše dosazenými ornamenty, jejichž rozdílnost určuje právě to, zda je použita vzdychavá trubka, vzdušná flétna, zneklidňující saxofon či štěbetavý i ukolébavkový klarinet. Ovšem prostor pro drobné črty i filigránské vyhrávky tu dostávají všichni.