- Inzerce -

Kometa

Tak tu máme další velký krok pro lidstvo, tedy pokud připustíme, že dokumentace vesmírných misí nevzniká v tajných filmových studiích a že ve středu 11. 11. na kometě 67P/Čurjumov-Gerasimenko skutečně úspěšně přistál robotický modul Philae, který se oddělil od sondy Rosetta.

Účelem více než desetiletého putování evropské sondy bylo kromě dopravení modulu Philae na kometu též detailní měření jejích vlastností. Jedním z dvanácti měřicích systémů na palubě je Rosetta’s Plasma Consortium (RPC) – pětice senzorů pro sledování vlastností plasmatu a s ním spojených elektrických a magnetických polí s cílem zkoumat vlastnosti jádra, povrchu a plynného obalu, monitorovat aktivity komety a studovat její interakce se slunečním větrem. Podrobnosti o misi najdete na stránkách Evropské kosmické agentury ESA.

V magnetickém poli byly objeveny oscilace s frekvencemi 40 – 50 mHz, tedy přibližně tři kmity za minutu. Pro některé vědce je příčina oscilací zajímavým námětem k přemýšlení, německý skladatel Manuel Senfft zaznamenaná data sonifikoval – převedl je do slyšitelné oblasti a vytvořil tak zpěv komety.

V této souvislosti si můžete přečíst např. tento článek a zamyslet se třeba nad vlivem médií, věrohodností zprostředkovávaných informací a jejich významem.