Musique Action No. 4: Madame Luckerniddle
Filiamotsa Souflant Rhodes
Baise en Ville
Vandoeuvre (www.centramalraux.com/disques)
Festival Musique Action se pořádá v městečku Vandoeuvre-lés-Nancy v Lotrinsku v severní Francii již od roku 1984 a zažil svá hvězdná údobí i ústup ze slávy díky drastickému snížení dotací s nástupem konzervativní vlády. Pořádá ho Centre Culturel André Malraux, které mimo jiné aktivity vydává také od roku 1985 pozoruhodné hudební nosiče, které leckdy částečně nebo zcela souvisejí se zmiňovaným festivalem.
Pod nadtitulem Musique Action No. 4 vyšel se značným zpožděním záznam vystoupení formace Madame Luckerniddle z roku 1998. Tehdy roce byl americký ve Francii žijící violoncellista Tom Cora osloven režisérkou Marie-Noël Rio, aby napsal hudbu k představení Svatá Johanka z jatek, inspirovaném stejnojmennou operou Kurta Weilla. Cora přizval ke spolupráci ještě harfenistku a klávesistku Zeenu Parkins, baskytaristu Luca Exe a bubeníka Michaela Vatchera, kteří k jeho partiturám dodali ještě improvizační rozměr. Po premiéře se čtveřice dohodla, že bude daný matriálnl dále hrát pod markou Madame Luckerniddle (podle jedné z postav opery) v koncertním provedení a mířila právě na 15. ročník Musique Action. Jenže vážně nemocný Cora se toho již nedožil. Nicméně zbytí muzikanti se rozhodli na jeho počest na festivalu uspořádat vystoupení, na něž přizvali ještě vokalisty Catherine Janiaux a Phila Mintona, turntablisty Christiana Marclaye a Otomu Yoshihidu a pianistu Veryana Westona. Obsazení i program naprosto strhující, špičkové výkony a perfektní dramaturgie, kde Corovy skladby doplňovaly perly z repertoáru dvojice Minton – Westona v neposlední řadě i skvostný dialog gramofonistů a sólová drobnůstka Catherine Janiaux. Nadčasové dílo, které rozhodně nemělo zůstat zašoupnuto v archívu.
V květnu 2011 se na festivalu Musique Action odehrála další významná událost. Duo Filiamotsa, které tvoří houslistka Emilie Weber a bubeník Anthony Laguerre přizvalo na své vystoupení další tři muzikanty – trombonistu Youssefa Essawabiho, saxofonistu Anotoina Arlota a klávesistku Veronique Mougin – a tak vznikl projekt Filiamotsa Souflant Rhodes. Již v říjnu téhož roku se pětice uchýlila do nahrávacího studia Centre Culturel André Malraux a pod kuratelou zvukového velmistra Francoise Dietze natočila své debutové album, které přináší postjazzrockovou fúzi s mnoha nápaditými ornamenty. Mezi nejsvěžejší momenty patří hned úvodní kompozice Liége, kterou Emilie obohatila také výrazným vokálním partem. Je to opus, který má své kořeny v hudební poetice sedmdesátých let minulého století, nikoliv však čisté retro. Svou životaschopnost pak FSR potvrdili vydáním sequelu Wreckhouse.
Mezi úplné novinky vydavatelství Vandoeuvre patří CD dua Baise en Ville, které tvoří kytarista Jean-Sébastien Mariage (známý především z hyperexperimentální formace Hubbub, v níž vedle něj působí pianista Frédérick Blondy, saxofonisté Bertrand Denzler a Jean-Luc Guionnet a perkusista Edward Perraud) a vokalistka Natacha Muslera, která spolupracovala především e elektronickým mágem eRikmem, ale i se zmiňovanou Catherine Janiaux. Její vokální projev i hlas v má s Janiaux mnoho styčných bodů. Mikrofon jim není jen zesilovačem zvuku, ale svébytným hudebním nástrojem mnoha možností. Natacha je v neposlední řadě všestrannou výtvarnicí, což se promítá po svém do jejího hudebního vyjádření, které má svou plasticitu a prostorové cítění. Skvělá práce s dechovými poryvy, filigránské štěbetání i zajíkavé úpění, bublání, syčení i chrčení. Mariagovy krkolomné prstoklady střídá drnčení i rozmáchlost, repetitivní motivy se snoubí s bezbřehými zvukovými paletami. Vlastně by měl celkový výsledek působit značně nervydrásajícně, ale kupodivu se tak neděje vše je až katarzně harmonické. Sonické výstřelky jsou tu ve výsledku hladivé a mají meditativní charakter.
P.S.: Ukázky ze zmiňovaných alb si můžete poslechnout v rámci pořadu Svět jiné hudby na stanici Vltava v sobotu 8. Března od 23:15.