Jaro je již v plném proudu a velmi suverénně předznamenává blížící se letní období. Podobný čas je přímo ideální pro start nového a netradičního radia. Svérázná stanice Slow Radio své internetové vysílání započala z blíže nespecifikovaného místa poblíž jihočeského Veselí nad Lužnicí. Program stanice se od běžných rádií poněkud odlišuje a tvoří jej „pouze“ přímý přenos z lesa. Po chvilce poslechu se ale ukáže, že i jeden jediný pořad lehce zastíní leckteré hudební pořady. V radiu se sice ani nedočkáme aktuálních zpráv ani časových znamení, ale místo otravných moderátorů uslyšíme zpěv mnoha různých ptáků, šum stromů, občasný déšť, klepání strakapoudů, sojek, bzučení hmyzu a další projevy přírody. Nutno dodat, že taková dramaturgie hravě předčí mnohé rozhlasové stanice. Místo pro umístění mikrofonů bylo vybíráno déle než rok, ale snaha se určitě vyplatila, neboť ornitologové prý ve vysílání dokáží rozeznat více než čtyřicet druhů ptactva.
Zvuky přírody snímají citlivé mikrofony, zájemci o technickou realizaci naleznou informace v následujícím rozhovoru. Pomalé rádio dokáže zpříjemnit horké dny v betonových velkoměstech a alespoň trochu potěší všechny, kdož se nemohou vydat, ať již z jakýchkoli důvodů, do lesa. Houby sice ještě moc nerostou, ale zvuky ptáků a šumění stromů se v lese najdou téměř vždy v hojné míře.
Radiový koutek: Ptačí ráj v přímém přenosu
Pod povrchem cella a klavíru
Violoncello Matthiase Lozenze s klavírem Miroslava Beinhauera v pětici skladeb provedených v žižkovském Atriu.
Červen v Hudební 3
František Hruška, gobi_10k, Best Before End. Jérôme Noetinger a Petr Vrba. Durman / Posejpal Duo. Trojice koncertů a poslechových večerů v redakčně-setkávacím prostoru mezi Kampou a Petřínem.
Zkouška sirén: Kyber Erben a Národní Elliott
Zrození experimentu z ducha socialistických kancelářských strojů.
Arvo Pärt 90
Dvě protikladné linie zvonečků, štěstí zažít „svou dobu“ a sbor spíše komorní než filharmonický.
Hermovo ucho – Neklidný duben aneb Roztržená struna intonarumori
Na turné, v operách, v žaláři národů, amfiteátru i atriu. Nu, co se hýbe, to zní.
Vzpomínka na Jaroslava Paláta
Před třiceti lety zemřel Jaroslav Palát, zakladatelská osobnost české industriální hudby. Připomínáme jej rozšířením textu, který pro nás před dvanácti lety napsal jeho hudební souputník.
V rukou i v hlavě
Dva mimořádné klavírní recitály koncertní řady Lichtzwang: dámský i pánský.
Nevyzkoumatelné
„Umění jako výzkum“ žádné není. A „výzkum umění“ neexistuje.
Přehled soudobé hudby na Pražském jaru
Jarní sklizeň premiér v rámci festivalu oslavujícího osmdesát let existence.
Zkouška sirén: Sono-fenomenologie
Martin Nitsche a filozofie skrze sluchátka