- Inzerce -

Space Capsule: Space Capsule

Space Capsule: Space Capsule

Dissolving Records (https://dissolvingrecords.blogspot.co.uk/)

 

Thomas Shrubsole se na debutovém albu svého projektu Space Capsule pouští zostra na území free jazzu a kosmické elektroniky. Domácí produkce pomocí dvojkazeťáku není prezentována jako znouzectnost, ale jako záměrné vyznání neutuchajícího páskového futurismu. Pod nánosy páskového šumu zní prolínání mírně hysterického saxofonu, klavíru a zklidněné elektroniky tak nějak zaobleněji, bez ostrých hran, a i když je hudba dosti energická a nespoutaná, tak celkové vyznění alba má zvláštně meditativní charakter. Občasné zavytí syntezátoru, zvuková mračna a prapodivné atmosféry dotváří silně kosmické ladění a třeba dodat, že se nejedná o žádnou levnou, podbízivou psychedelii, ale o řádně mimozemský úlet.

Postupné opakování spojené s pomalou destrukcí klavírního motivu v první skladbě 1 může sloužit jako chvilková jistota, ale o náhlé změny na albu vůbec není nouze. Repetice se náhle odebéře kamsi, aby se meditativní nálady ještě více rozvinuly ve zpomalených zvukových mlhách zaechovaného saxofonu, občasného úderu do klaviatury a ztišených syntezátorových efektech. Shrubsole se nebojí vedle sebe stavět melodické a disonantní linky z útrob saxofonu, ale výsledek nezní nikdy zmateně a Shrubsole se suverenitou sobě vlastní vytváří neobydlené zvukové světy. Strhující závěr první skladby v taylorovské kadenci je nepochybně vrcholem alba, zatímco druhá skladba se posouvá spíš dále do vod zklidněného meditativního zvuku, nikdy však neupadá do určitého druhu podbízivosti, kterou lze najít v žánrové škatulce „ambient“. Podivně rezonující klavírní úvod skladby 2 může krátce připomenout Basinskiho páskové orgie, nicméně dlouho se nezastaví na místě, a po chvíli zamíří zpět do oblasti free improvizace. Syntezátor se prolíná s klavírem a pod vrstvou efektů může posluchač nacházet stále nové zvukové nuance.

Nazývat tuto muziku jako kosmický jazz, či po anglicku „space jazz“ může znít jako stokrát omleté klišé, ale svádí k tomu jak název projektu, celkové mimozemské vyznění desky, tak i Shrubsoleův nedávno uvolněný dvouhodinový mix, jak stvořený pro milovníky krautrocku, vesmíru, Sun Ra a vůbec netradičních zvuků (viz https://www.mixcloud.com/Kosmische/the-kosmische-spaced-mix-part-two-october-2013). Pokud plánujete v brzké době opuštění sluneční soustavy, toto album může být na cestě velmi příjemným společníkem.

Náhled alba je zde: https://soundcloud.com/dissolvingrecords/space-capsule-henge-009-album


Ten, který se nevrátil

Zemřel Brian Wilson, mimo jiné průkopník DIY přístupu v populární hudbě. Sluníčkový optimismus Beach Boys je skvrnitější, než se na první opalovačku zdá.

Pod povrchem cella a klavíru

Violoncello Matthiase Lozenze s klavírem Miroslava Beinhauera v pětici skladeb provedených v žižkovském Atriu.

Červen v Hudební 3

František Hruška, gobi_10k, Best Before End. Jérôme Noetinger a Petr Vrba.  Durman / Posejpal Duo. Trojice koncertů a poslechových večerů v redakčně-setkávacím prostoru mezi Kampou a Petřínem.

Zkouška sirén: Kyber Erben a Národní Elliott

Zrození experimentu z ducha socialistických kancelářských strojů.

Arvo Pärt 90

Dvě protikladné linie zvonečků, štěstí zažít „svou dobu“ a sbor spíše komorní než filharmonický.

Hermovo ucho – Neklidný duben aneb Roztržená struna intonarumori

Na turné, v operách, v žaláři národů, amfiteátru i atriu. Nu, co se hýbe, to zní.

Vzpomínka na Jaroslava Paláta

Před třiceti lety zemřel Jaroslav Palát, zakladatelská osobnost české industriální hudby. Připomínáme jej rozšířením textu, který pro nás před dvanácti lety napsal jeho hudební souputník.

V rukou i v hlavě

Dva mimořádné klavírní recitály koncertní řady Lichtzwang: dámský i pánský.

Nevyzkoumatelné

„Umění jako výzkum“ žádné není. A „výzkum umění“ neexistuje.

Přehled soudobé hudby na Pražském jaru

Jarní sklizeň premiér v rámci festivalu oslavujícího osmdesát let existence.