- Inzerce -

Videa na víkend: 910

Historické události máme sklon si pamatovat tak trochu vytržené z plynutí času. To, co se dělo těsně před nimi, bývá často zapomenuto. Vzhledem ke včerejšímu výročí zničení Světového obchodního centra v New Yorku se nabízí otázka: Bylo něco ve vzduchu den před ním? Ne snad, že bych si myslel, že na ni dokážu najít odpověď, ale přesto mě zajímalo, co se tehdy dělo ve světě hudby. Těch čtrnáct let představuje poměrně dávnou minulost v dějinách internetu, ale již nějaké ty záznamy máme. Pokud se budete snažit hledat videa z koncertů, které se konaly 10. září 2001, budete se muset prohrabat desítkami amatérských záznamů vystoupení Michaela Jacksona z Madison Square Garden, kde oslavil třicet let své sólové kariéry. Takže z té záplavy jedna hitovka:

V newyorském Central parku se téhož dne odehrál koncert spojující zástupce různých náboženství:

 

V nizozemském Tilburgu mezitím avant-country-bluesový kytarista Eugene Chadbourne komentoval americkou zahraniční politiku v písni America Stands Tall. „Zničíme tisíc národů, aby se naše střední třída cítila na dovolené bezpečně.“ Výčet historických prohřešků zní v kontextu toho, co se událo následující ráno, opravdu zajímavě.

 

Ze světa hudebních technologií přineslo 10. září zajímavou novinku zpravodajství CNN. Společnost Philips a David Frerichs vyvinuli první samostatný přístroj, který uměl vedle CD přehrávat i internetová rádia.

A někdy v té době začal Karlheinz Stockhausen psát Sonntags-Abschied, finální scénu své opery Sonntag, finální části operního monstrcyklu Licht. Scéna je psána pro pět syntezátorů.

A co se dělo 10. září v Čechách? Kupříkladu ve Slaném se konal varhanní festival. Tedy ne, že by se nic jiného nedělo, ale promořenost internetem a dokumentační možnosti přeci jen nebyly takové.

 

 

 

 


Ten, který se nevrátil

Zemřel Brian Wilson, mimo jiné průkopník DIY přístupu v populární hudbě. Sluníčkový optimismus Beach Boys je skvrnitější, než se na první opalovačku zdá.

Pod povrchem cella a klavíru

Violoncello Matthiase Lozenze s klavírem Miroslava Beinhauera v pětici skladeb provedených v žižkovském Atriu.

Červen v Hudební 3

František Hruška, gobi_10k, Best Before End. Jérôme Noetinger a Petr Vrba.  Durman / Posejpal Duo. Trojice koncertů a poslechových večerů v redakčně-setkávacím prostoru mezi Kampou a Petřínem.

Zkouška sirén: Kyber Erben a Národní Elliott

Zrození experimentu z ducha socialistických kancelářských strojů.

Arvo Pärt 90

Dvě protikladné linie zvonečků, štěstí zažít „svou dobu“ a sbor spíše komorní než filharmonický.

Hermovo ucho – Neklidný duben aneb Roztržená struna intonarumori

Na turné, v operách, v žaláři národů, amfiteátru i atriu. Nu, co se hýbe, to zní.

Vzpomínka na Jaroslava Paláta

Před třiceti lety zemřel Jaroslav Palát, zakladatelská osobnost české industriální hudby. Připomínáme jej rozšířením textu, který pro nás před dvanácti lety napsal jeho hudební souputník.

V rukou i v hlavě

Dva mimořádné klavírní recitály koncertní řady Lichtzwang: dámský i pánský.

Nevyzkoumatelné

„Umění jako výzkum“ žádné není. A „výzkum umění“ neexistuje.

Přehled soudobé hudby na Pražském jaru

Jarní sklizeň premiér v rámci festivalu oslavujícího osmdesát let existence.