Po videích zaměřených na hrátky s nástroji se tentokrát pro změnu inspirujme geografií. A zamíříme na východ, do Ruska. Je pro to i příhodné datum, vedle našeho Vítězného února totiž dnes například v Gruzii slaví Den ruské okupace, připomínku toho, kdy je v roce 1921 navštívila Rudá armáda. Ovšem ironie stranou, v Rusku stále vzniká dost zajímavé hudby, takže směle do ní.
O nakladatelství Fancy Music jsme již kdysi psali a do jeho nabídky patří i skladatel Alexander Manotskov, jehož opus Pašije podle Nikodéma spojují text apokryfního evangelia s myšlenkami Friedricha Nietzshceho.
Alexej Borisov jako reprezentant ruského hluku.
A jeho kolega Sergej Filatov
Testosteronově nadupaná improvizace v podání tria Alexandr Serečenko, Sergej Chramcevič a Petr Otockij.
Ačkoliv si většina publika spojuje ruskou lidovou hudbu buď s Alexandrovci nebo balaljkami, je skutečnost mnohem pestřejší a často syrovější. Jedním z prvních, kdo začali světu ukazovat ruské tradice v nepokroucených podobách, byl Dimitrij Pokrovsky (1944-1996). Jím založený a jeho jméno nesoucí soubor v tom pokračuje dodnes.
Ovšem vedle folkloru v původní podobě se tento ansámbl věnuje i současné tvorbě, ať už inspirované folklorem, či nikoliv.
A na závěr něco fílingu ruských osmdesátek v podání kapely Nočnoj praspekt.
A Zvuki Mu, v době, kdy jim produkoval a vydal desku Brian Eno