Jak zní válka, bezrohá telata nebo tichá klimatizace.
Jak jsme psali před časem, letos se konal třetí ročník ankety Sound of the Year Award, v jejímž rámci vybírá komise zvuky nějakým způsobem vystihující uplynulý rok. Včera se Britské knihovně konalo vyhlášení, podívejme se tedy na výsledky.
Zvuk roku nebyl nahrán mikrofonem špičkové kvality, ale obyčejným telefonem. Skladatel a učitel hudby Anton Stuk na něj zachytil zvuky třetího dne ruské invaze na Ukrajinu ve městě Černihiv, hlasy lidí mířících do úkrytu a výbuch. Nejlepší přírodní nahrávka nás přenese do srdce Orleánského lesa ve Francii za soumraku plného ptačího a zvířecího volání. Kategorii „mizející zvuk“ vyhrál záznam tajícího ledu na japonském pobřeží Ochotského moře.
Zvuky v kategorii „nejnepříjemnější zvuk roku“ jsou skutečně náročné na poslech. Vítězství přiřkla porota sípání telete na farmě poté, co mu byly uříznuty rohy, aby se pracovníkům farmy usnadnila manipulace s ním. Na dalších místech této kategorie najdeme vrzání větrné turbíny, sirény ohlašující nálety na Kyjev nebo letecké cvičení nad tchajwanskou přírodní rezervací. Nejlepší kompozice se zvuky nese název Mimpa Owa s podtitulem „duet s jávanskými gibony“. Jejím autorem je Gardika Gigih Pradipta, jenž propojil zvuky národního parku Petungkriyono s tamními tradičními dechovými a strunnými nástroji. Kategorii imaginárního zvuku letos vyhrál hned celý tvůrčí kolektiv stojící za projektem CLIP, což je workshop pro děti, během něhož došlo i na imaginaci neexistujících zvuků.
Dvě kategorie se zaměřily na technologie související se zvukem. V té orientované spíše umělecky zvítězila zvuková instalace zakopaná do země a vnímaná vleže celým tělem. Mezi inovacemi pro každodenní život se umístila obzvláště úsporná a tichá klimatizace, navigační pomůcka pro nevidomé na vídeňské ulici či rozšíření pro Playstation, díky němuž si zvukovou stránku her užijí osoby s různými druhy sluchového postižení.
Všechny vítěze i finalisty si můžete poslechnout zde: https://www.soundoftheyearawards.com/