- Inzerce -

HearMe! v Ostravě

V úterý se Ostravě, v klubu a anitkvariátu Fiducia rozjede další kolo festivalu s výkřikem v názvu: HearMe! Pořadatelé slibují „zažít zvuk i ticho v prostoru, pochopit krásu zvukové bezprostřednosti a akustickou jedinečnost přítomné chvíle.“ Festival HearMe! je pořádán v rámci projektu Stará síť na novou hudbu a v letošním roce se koná jeho třetí ročník.

V úterý 15. listopadu se mezi 18 a 23 hodinou můžeme těšit na několik zajímavých kombinací zahrnujících tu- i cizozemské hudební a zvukové improvizátory nejrůznějších estetických vyznání.

Schellander & Hankil & Noid

RYu Hankil pochází ze Soulu. Pořádal pravidelné měsíční zvukové performance s názvem RELAY, v roce 2005 si založil vlastní vydavatelství The Manual. Má zájem o alternativní zvukové struktury, je posedlý opuštěnými zvukovými objekty jako jsou různé hodiny, psací stroje a telefony. Po objevení instrumentálních možností psacího stroje, se tento stal jeho běžným koncertním nástrojem a začal spolupráci se spisovateli lo wie a Taeyong KIM na projektu A. Typist. https://themanual.co.kr/

Noid čili Arnold Haberl v Rakousku, studoval hru na violoncello a matematiku. Jako skladatel, zvukový umělec, violoncellista a improvizátor chápe svou práci jako základní výzkumu vedoucí k širokému spektru různorodých výsledků. Sólově hraje na cello, skládá pro magnetofon i hudební soubory, vytváří partitury pro improvizaci, akce pro elektronické i klasické nástroje či zvukové instalace. Také jeho programátorský příspěvek pro freeware “ppooll” (https://ppooll.klingt.org/) lze vidět v podobném kontextu. https://noid.klingt.org/

Matija Schellander je rakouský skladatel a hudebník, improvizátor. Narodil se ve Slovinsku, ale žije už dlouhá léta ve Vídni. Používá nejčastěji kontrabas, modulární syntezátor a reproduktory. Jeho tvorba je konceptuální, ale nikdy neztratila emotivní komunikační schopnosti, hudbě tak vlastní. V posledních letech vydal CD Wir werden s Majou Osojnik jako elektroakustické duo Rdeča Raketa a Esox Lucius v kvartetu s Isabelle Duthoit, Franzem Hautzingerem a Petrem Vrbou https://matija.klingt.org/

Agnes Hvizdalek & Vojtěch Procházka

Duo Hvizdalek/Procházka zkoumá hraniční polohy improvizované a noisové hudby. Při poslechu hlasu Agnes Hvizdalek se posluhači často cítí ošáleni: někdy její hlas zní elektronicky zmanipulovaný, někdy se ozývá několik zvuků najednou a přeci jsou to jen jedny hlasivky a mikrofon. Vojtěch Procházka ve své tvorbě kombinuje syrový, agresivní zvuk no-input mixingu, expresivnost a melodičnost indického harmonia a kosmické zvuky dětských syntezátorů z 80.let. Dohromady duo vytváří překvapivé zvukové světy, mnohdy drsné a hrubé, jindy mystické a vábivé.

Yan Jun & Petr Vrba

Yan Jun patří mezi nejvýznamnějším osobnostem čínské experimentální scény. Je součástí kvarteta FEN (Far East Network), jehož dalšími členy jsou: Otomo Yoshihide, Ryu Hankil a Yuen Chee Wai. Yan Jun je aktivní jako kurátor, promotér, básník, hráč na bizární elektroniku a improvizátor. Letos v létě přesídlil díky ročnímu stipendiu DAAD do Berlína. Petr Vrba je jedním z nejvýraznějších protagonistů současné české scény volné improvizace. Vsoučasnosti je i členem psych-rockových Rouilleux. Duo Yan Jun a Petr Vrba vydává v těchto dnech CD u taiwanského vydavatelství Kandala Records.

Christian Skjødt & Martin Klapper

Martin Klapper a Christian Skjødt tvoří česko-dánské duo praktikující zvukovou magii v paralelním makrokosmu, kde se přes 50 kilogramů roztodivných hraček, amplifikovaných objektů ze všedního života a domácností, malých elektrických vynálezů a zařízení střetává v elektroakustickém boji na život a na smrt. Oba hudebníci spolupracují již od roku 2003 a v současné době vydávájí vinyl LP album Lux Nocturno na značce TONOMETER (Aalborg/København).

Více zde: https://www.facebook.com/events/1444195788943898/