Na britském labelu Edition Records vyšlo 27. listopadu vskutku pozoruhodné album londýnského jazzového tria Malija, a to pod názvem The Day I Had Everything. Malija je slovo složené z prvních slabik jmen Mark, Liam a Jasper. Tedy Mark Lockheart, Liam Noble a Jasper Høiby…
Lockheart, výtečný saxofonista a basklarinetista, zformoval v roce 1992 kvartet Perfect Houseplants, s nímž natočil šest alb, včetně spolupráce s interprety z oblasti klasické hudby (např.Orlando Consort). Mezi jeho spoluhráči najdeme celou plejádu jazzových, folkových, rockových a avantgardních hudebníků (Kenny Wheeler, June Tabor, Stereolab, Robert Wyatt, Jah Wobble, Thomas Dolby, Radiohead atd.). Od roku 2003 hraje také v souboru Seb Rochford´s Polar Bear, jehož album Ellington In Anticipation bylo podle BBC nejlepším domácím jazzovým albem roku 2013. Pianista Noble je také typem všestranného muzikanta; hraje standardy (často se saxofonistou Bobbym Wellinsem), nové kompozice, včetně soudobé vážné hudby, zvládá volnou improvizaci i elektronické experimenty. Spolupracuje s Julianem Siegelem, nejuznávanějším britským saxofonistou střední generace, působí v improvizačním triu Sleepthief, má vlastní kvintet, s nímž produkuje originální směs volné improvizace, hardbopu, bluegrassu a folku. Kontrabasista Høiby je původem Dán (narodil se v Kodani), ale v Londýně žije od roku 2001. Muzikantské ostruhy získával v souboru Loop Collective, hrál s vibrafonistou Jimem Hartem, švédským pianistou Magnusem Hjorthem a americkým bubeníkem Markem Guillianou. Vede vlastní trio Phronesis (založené v roce 2005 a přirovnávané k E.S.T blahé paměti).
Trio Malija vtrhlo na londýnskou jazzovou scénu v roce 2009 jako uragán a jeho nejnovější album odkazuje na stav naprostého vzrušení, kdy dítě ráno vstává a není schopno se rozhodnout, co udělá jako první – vše vypadá tak nové, nepoznané a vzrušující! Stejně tak přistupují ke své hudbě tito tři muzikanti, potažmo pak posluchač, který neví, co dřív poslouchat, zda výrazově pestrý saxofon, či piano nebo kongeniální kontrabas. Nahrávalo se v Cardiffu u zkušeného Alexe Kilpatricka (Fieldgate Studios), takže i zvukově je nahrávka vytříbená. A jako bonbónek budiž (ve dvou skladbách) hostující Ligeti Quartet!
Šestapadesátiminutové album The Day I Had Everything otevírá Lockheartova kompozice Squared, vskutku na čtvercovém půdorysu, ovlivněna bluegrassem. Skladba Mr.Wrack je inspirována Nobleho učitelem technického kreslení a opravdu evokuje zprvu změť, posléze smysluplný útvar z přímek, úseček, kružnic a jejich průmětů. Postupně získává navrch výrazný, skoro rockový motiv, umocněný tučným ostinatem smyčců, jenž graduje a vyústí ve free-jazzovou divočinu. Høiby naočkoval Unknown sopránsaxofonovou lyrikou, také v souzvuku s basklarinetem; příjemná melodičnost je zahuštěna vyhrávkami kontrabasu. Ještě jednou se autorsky vystřídají všichni tři aktéři. The Pianist je poctou klavírnímu umění Duka Ellingtona a Earla Hinese, to znamená oné geniální jednoduchosti s obrovským bluesovým srdcem, včetně vřelosti především v tenorsaxofonovém partu. Wheels je syceno repetitivní a rotující basovou figurou, bezmála reichovsky minimalistickým pianem a excelentním sólovým chorusem sopránky. Kompozice pod názvem Malija svou prosluněnou baladičností, vřelostí, malebností a folklórním motivem možná znamená nikoli složeninu ze slabik, ale stejnojmennou přímořskou vesnici ve Slovinsku (???). Ve druhé půli kolekce se o autorství dělí Lockheart s Noblem. Taneční vášní zatěžkanou skladbu Almost A Tango s vypjatým partem tenorsaxu střídá jímavě nádherná něžnůstka Blues a milostně procítěný quasi-standard One For Us. Nobleho dílko Wayne´s World, nejdelší track na albu (6:57), je samozřejmě myšlen jako tribute to Wayne Shorter; notně zvukově zahuštěná, koncentrovaná a plnokrevná balada s výrazově naditým tenorsaxem a vypjatým kontrabasem. Album uzavírá lyrická Lockheartova skladba With One Voice, která je postavena na chorálovém základu a zabarvena postupně houstnoucím zvukem smyčcového kvarteta.
Malija: The Day I Had Everything
Edition Records (https://editionrecords.com)