- Inzerce -

Ulrich Krieger: Winter in the Abyss

Saxofonista a skladatel Ulrich Krieger je možná známější tím, co dělá pro cizí hudbu, ať už to bylo zaranžování Reedovy Metal Machine Music pro akustické nástroje souboru Zeitkratzer nebo nahrávky Johna Cage a amerických minimalistů. Nyní se po čase připomněla kompoziční část jeho osobnosti skladbou pro tři hluboce prdící nástroje. Trombon (Matt Barbier), kontrabasový trombon (Paul Rivera) a lesní roh (Zara Rivera) nás tu provázejí při sestupu pod mořskou hladinu a vytvářejí zvukovou paralelu k ubývajícímu světlu a stoupajícímu tlaku.

Původní verze skladby (pro kontrabasovou flétnu, kontrabasový saxofon a kontrabasovou tubu) vznikla již v roce 2006 a jejích pět částí je podmnožinou čtrnáctidílného cyklu Deep-Sea, přičemž každou z jeho částí lze podle autora provozovat i samostatně. Na této nahrávce ovšem celek funguje naprosto celistvě a nedělitelně. Vlastně jde jen o sled lehce nepravidelně dávkovaných souzvuků v těch nejhlubších registrech nástrojů. Krieger pracuje s řadou spodních harmonických tónů, což je protiklad tónů svrchních, který je ovšem především teoretickým konceptem, akusticky nesnadno realizovatelným. Hlavní vlastností subharmonické řady je těsnější nahloučení tónů v nízkých polohách a větší rozestupy v polohách vyšších. Tím právě spodní harmonické tóny připomínají zvětšování tlaku v podmořských hlubinách. V úvodní části jsou tedy tóny jednotlivých nástrojů rozhozené v různých výškách, zatímco v poslední větě jsou slisovány do těsných intervalů. Skladba je napsána v takzvané čisté intonaci, ve srovnání s tím, co jsme zvyklí poslouchat denně, zní nejprve jakoby falešně. Je to ale právě toto „rozladění“, jež dává vzniknout nečekaným barvám. Něčím tyto hrátky se souzvuky podobně znějících nástrojů připomínají Phila Niblocka, ovšem zatímco Niblock je uhlazený a konejšivý, Kriegerovy tóny jsou syrové a neuhlazené. Přispívá k tomu i fakt, že nástroje jsou snímány hodně zblízka, takže i při tiché hře slyšíme dech, klapání, vlhkost odkapávající z mechaniky. Trochu jako bychom seděli v těsné ponorce, která trochu netěsní a noří se hlouběji do mořské propasti, kde je stále méně života.

Pokud nemáte odvahu na extrémní hloubkové potápění, Ulrich Krieger nabízí alternativu, která vás nechá v suchu, ale přitom poskytne podobné vzrušení.

 

Ulrich Krieger: Winter in the Abyss

Pogus (https://www.pogus.com