- Inzerce -

Videa na víkend – Den navíc

Výročí připadající na 29. února mají nevýhodu, že si je připomínáme jen jednou za čtyři roky. Na druhou stranu, ten kdo dnes slaví narozeniny, stárne čtyřikrát pomaleji než ostatní. Dnes tedy videa patří hudbě přestupných autorů.

Vím, videa inspirovaná výročími nejsou kdovíjak nápaditá a navíc jsme je tu měli celkem nedávno, ale dnešnímu datu těžko odolat. Je tu koneckonců jen jednou za čtyři roky. Tak snad odpustíte, že si dnes připomeneme, co se kdy 29. února v hudbě přihodilo.

Přesně před sto lety se narodil francouzský skladatel Marcel Frémiot. Studoval mimo jiné u Oliviera Messiaena, v roce 1970 založil Groupe de Musique Expérimentale de Marseille. Mezi jeho skladbami najdeme kousek pro sólovou pikolu i hlukovou koláž.

 

Roku 1924 se v onen den narodil německý sochař a písničkář Will Elfes. Zhudebnil řadu textů od autorů různých doba a proveniencí, například Christiana Morgensterna.

V šedesátých letech se podílel na „televizní autoškole“ z produkce Bayerische Rundfunk, kde výklad dopravních pravidel prokládal písničkami.

Ještě couvněme do minulosti, protože 29. února 1864 se narodil Adolf Wölfli, ikona spojená s termínem art brut v oblasti hudby, výtvarného umění i literatury. Jeho dílo inspirovalo nejednoho současného tvůrce.

Zde Helena Winkelman…

…Per Nörgård…

…Sudden Infant.

A pokud se chcete dozvědět o hudbě, kterou Wölfli ukryl do svých obrazů, řekne vám to a zahraje Baudouin de Jaer.

Na tento den připadá osmé výročí úmrtí českého skladatele Miloše Vacka. Narodil se v roce 1928, mimo jiné dirigoval Armádní umělecký soubor Víta Nejedlého. Složil ledacos, například Symfonii č. 1 s podtitulem „Májová“, a také je podepsán pod řadou filmů.