Videokompilace pro tento víkend zve na akci, která domigrovala ze Slovenska do Ostravy a která tamní atmosféru rozvibruje různými podobami hluku.
Příští víkend, 13. a 14. září, proběhne v Ostravě klubový festival nazvaný Hluková Mysteria. Pod touto značkou vystupovali zprvu většinou experimentálně/noiseoví umělci sdružení pod Hlukovou sekcí, kdy těžiště akcí bylo spíše na Slovensku, ovšem poté, co taktovku převzal nepůvodní člen Martin Režný (projekt Säkkikangas), přesunula se Mysteria do Ostravy. Tam proběhl i loňský ročník, na němž se objevila i mezinárodní sestava. Letošní Hluková Mysteria jsou však dosud nejambicióznější a již i proto hodná pozornosti.
Celkově bych řekl, že Mystériím chybí nějaké velezvučné jméno soudobé evropské experimentální noiseové scény, ovšem při bližším pohledu do line-upu shledáme příjemná překvapení. Jedním z nich je slovinský dlouholetý undergroundový tvůrce Dejan Požegar, který působil v hromadě hardcoreových a punkových kapel (nejznámější asi Wreck), nicméně věnoval se i hluku a projekt Neo-Cymex je tou asi nejvelkorysejší zvukovou prací, s jakou kdy přišel. Z punku si však stále drží přístup DIY a metodu naprosté improvizace.
https://www.youtube.com/watch?v=8nkNHD-1jhE
Domácí scéna má na Hlukových Mysteriích pochopitelně výrazné zastoupení, jako pomyslný headliner se nabízí kvartet Gurun Gurun (Tarnovski-Ježek-Knoflíček-Federsel). Záplava nástrojů, hlučítek a motivů ke zvukovým dekonstrukcím je u nich vždy příjemně nezastavitelná.
Japonský umělec rezidující v Berlíně Kazehito Seki je už v domácím prostředí téměř zabydlen, obvykle projede republikou ročně několikrát. Jeho přístup k noisu je roztomile hravý a stačí vskutku málo – snímaný hlas a až nezdravá modulace úst (zkrátka velice nemocný beatbox). Občas dojde na no-input mixing či pouhé zpětné vazbení, ale osobitá performance, kdy jeho hlasové pazvuky přinášejí obavy, že se brzy vyzvrací do publika, zaranžuje vše potřebné k nevšednímu zážitku.
Ještě jednou do Slovinska – tamější scénu reprezentuje na festu více jmen, ovšem Matjaž Galičič a Nina Faric patří mezi ty nejpůvodnější a nejaktivnější. Galičič je takový Vomir východu, když to napíšu trochu nadneseně, přitom v současné době působí v Londýně, odkud vydává DIY kazety undergroundovým hlukovým umělcům. Projekt, s nímž na Mystériích vystoupí, Gen26, reprezentuje krystalickou a neměnnou harsh noise wall v tom nejlepším slova smyslu. Zkrátka budete na půl hodinu jinde.
Nina Faric vystupuje pod jménem Kikiriki a její pojetí je podobně čiré, ovšem magické v účinné fůzi hluku a acid/psychedelie.
https://www.youtube.com/watch?v=XqoCd872gKQ
Slovenský skladatel, performer a saxofonista Miroslav Tóth vystoupí na akci hned dvakrát, nejprve v kolaboraci s noisejazzovou úderkou Massola, ale poté také sólově s programem, který nám upřesněn nebyl, tudíž se nechme překvapit a třeba vzpomeňme na jeden z jeho nedávných projektů My Live Evil, který jsme zde recenzovali.
Další jména a veškeré důležité info (akce probíhá ve třech různých místech) pak naleznete na facebookové události akce. A nezapomeňte, že tajemnostem hluku se meze nekladou!