- Inzerce -

Bill Laswell – Alex Haas: Introspection

Jeden z nejaktivnějších producentů světa, Bill Laswell, se na newyorské hudební scéně různě setkává s elektronickým hudebníkem Alexem Haasem již po několik desetiletí. Alba pouze ve společné režii ale začali tvořit teprve v posledních letech. Incidents je jejich třetí, v košatých diskografiích obou umělců by se ale mělo zaskvít jako jedno z těch výjimečně zdařilých.

Pro tento v září vydaný titul přitom zvolili zřejmě velmi jednoduchou metodu. Haas se zkrátka chopil práce na beatech a klávesových partech, Laswell se tak mohl uvelebit u své baskytary s vyladěnou efektovou sekcí a společně se tak mohli pustit do volné tvorby v žánru jim snad nejbližším, tedy dubu. V rámci sotva pětatřiceti minut tak stihli na osmi skladbách znovu pojmenovat většinu základních nálad a typů magie, jež tento styl nabízí i požaduje.

Na kosmické atmosféry nás naladí ihned úvodní track Introspection, do bohatých ozvěn vedle ostinátního beatu a pestrých syntezátorů zasahují také klasické zvuky varhan hammondek a v melodickém minimalismu dunící baskytara. Z nahrávky čiší naprostá tvůrčí i hráčská jistota. Následující skladby pokračují do potemnělejších a ještě nabasovanějších vod. Troufám si říci, že každý posluchač by zde ale měl ocenit práci s velmi vyladěnými aranžérskými řešeními, při nichž se působivé rytmy pojí s nápaditými syntezátorovými či samplovanými barvami, někdy záměrně archaickými, jindy ryze současnými. Plážovou pohodu při stejné zvukové estetice pak přinese třeba skladba More Worlds, v dalších skladbách si ji ve vzpomínkách budeme uchovávat při setkáních s opět abstraktnějšími či surovějšími náladami nad vždy skvěle šlapajícími groovy. Tuto kolekci skladeb ovšem dokonce završuje hymnický opus Thinking Of You, který spojí tvrdší, skoro industriálně laděnou rytmiku s romantickými melodicko-harmonickými průběhy v analogově znějících syntezátorových partech.

Při pouze mírných žánrových odchylkách či naopak obohaceních a při perfektním zvukovém designu si zde můžeme užít opět další plnohodnotnou dávku newyorského pojetí dubu a s ním spojených usebraných a meditativních nálad.

Bill Laswell – Alex Haas: Introspection
https://billlaswell.bandcamp.com
https://alexhaas.bandcamp.com