- Inzerce -

Dave Phillips: Ritual Protest Music

Slovenský label Urbsounds vydává Ritual Protest Music Dava Phillipse na krásném šedém vinylu v limitované sérii tří set kusů. Album už svým názvem naznačuje, co přibližně můžeme čekat. Během čtyřiceti minut se Dave Phillips vydává na očistnou výpravu, během které ze sebe setřásá civilizační nános a jako “lidské zvíře” se stává znovu integrální součástí přírody. Hlavním zvukovým materiálem alba nejsou hudební nástroje – i když i ty jsou přítomné, uvedeny jsou klavír, housle a violoncello a baskytara – nýbrž útržky zvuků v čele s různými hlasovými projevy.

Slyšíme tu dusivý šepot, hrdelní bublání, syčení a vrčení, podladěný hlas chroptící docela jako z horroru, ke slovu přijdou i šeptané litanie, např. ve skladbě Small Islands, nebo “téměř” normální deklamace, ozdobená jen pár efekty, tak jako ve skladbě Gabble. Všudypřítomné jsou zvuky práskání a mlácení věcmi, švihání, sykání, bouchání dveří nebo mlácení do čehosi v prázdné místnosti. Skladba Void je postavená na neustálém bzučení much. Celkový pocit je silně klaustrofobický a poněkud neuchopitelný, celé album jako by se postupně proměňovalo, jako by procházelo neustálou metamorfózou, ve které se Dave Phillips pokouší odhodit své obnošené lidství a změnit se na nějakou lovecraftovskou entitu.

Rytmické struktury se skládají, jen aby se vzápětí mohly rozpadnout, vše je zde tekuté a v pohybu. Na lidské formy se nebere zřetel, zvuky jsou občas utržené ze řetězu, nikoliv však v dynamickém slova smyslu, ale v jakémsi entropickém šílení a nepřestajném rozpadu. Toto album je strašidelnější, než většina black metalových desek.

Zvukově je album výborně zpracované, vytknul bych mu snad jen to, že se zde takřka nepracuje s dynamikou. Ovšem dynamika je lidský výmysl a prastaří ji možná vůbec nepotřebují. Také nevím, jak smysluplné je členění na jednotlivé tracky, album je zvukově takřka homogenní a pokud by se jednalo o jeden dlouhý track (u downloadu, případně o dva u LP), byl by výsledek ještě tíživější a drtivější. Album si nepouštějte po setmění, anebo si alespoň připravte nabitý mobilní telefon, abyste mohli zavolat kamarádům, až se budete bát.

Ritual Protest Music je skutečným rituálem vzývání chaosu, pokud máte čtyřicet minut času a jste naštvaní na naší civilizaci, tak jako Dave Phillips, nalaďte se na jeho entropické vibrace.

Dave Phillips: Ritual Protest Music

Urbsounds (https://www.urbsounds.sk)