- Inzerce -

Plastici, pozor! Gail jede

Vyprávěl se takový vtip: „Který upír je nejskromnější?“ „Přeci Gusta Fučíková, ta celý život vystačí s jedinou mrtvolou.“  Na Gail, vdovu po Franku Zappovi, tenhle fór platil jen částečně. Jedna mrtvola jí sice stačila, s tou skromností už je to ale na pováženou.

Gail Zappová je známa nejedním nesmyslným soudním sporem, při němž, jak to sama podává, „chrání odkaz svého zesnulého manžela.“ Jistě bohulibé a pochopitelné, občas ale vcelku absurdní: když se pustila do sporu s německým festivalem Zappanale, prohlásil soud, že se nejedná o krádež, ale poctu, a že by mohla poněkud zmírnit.

Konec prvního odstavce je napsán v minulém čase proto, že onen body count již neplatí. V nejnovějším Wiru se dočítám, že nyní Gail Zappová zatoužila vlastnit práva na jméno Captain Beefheart. Jakýsi smysl to dává: onu přezdívku pro zpěváka Dona Van Vlieta skutečně vymyslel Frank Zappa, když s Donem pracovali na scénáři Captain Beefheart vs the Grunt People. Film nikdy nevzniknul, zato Captain Beefheart zahájil, se sporadickou Zappovou pomocí, samostatnou, dvacet let trvající hudební kariéru, v níž dovedl rock do oblastí, kam jej dosud nikdo nenásledoval.

Dojde-li k nějakému právnímu řízení, bude to nepochybně zajímavé. Zvítězí-li paní Gail, měl by se leckdo další mít na pozoru. Například Plastic People of the Universe pojmenovaní podle Zappovy písně z druhého alba Mothers of Invention Absolutely Free.

Později dojde řada i na výrobce smetanových sýrů, pasáky jménem Willie a všechny, kdo se jmenují Bobby Brown. A že jich není málo: zpěváci, sportovci i nějaký ten finančník…


A dva bonusy: