- Inzerce -

První úterek v měsíci – It Really Burns Me, Baby

Včera uplynulo šest set let ode dne, kdy byl upálen Jan Hus. Ačkoliv se ve Švýcarsku tento svátek neslaví, Husovo muzeum v Kostnici mělo výjimečně otevřeno od 11 do 17 hodin. Dobré pro cyklisty, projíždějící ve stopách národního hrdiny. Ačkoliv musel mít Hus nepochybně charisma a být velmi tvrdohlavý, vycházel z myšlenek a textů dřívějšího puritánského askety Johna Wycliffa. Ačkoliv byl považován za skladatele, jeho kompozice byly spíš přepisy existujících hymnů v rámci obecného náboženského trendu, který spojoval náboženské písně opětovně s místními lidovými písněmi. Ty byly zároveň zbavovány veškeré ornamentality, až na dřeň čisté písňové linie. Tímto způsobem v rebelském gestu rozšiřoval uznávaný církevní repertoár a vystavoval se tak dalšími sankcím. Bylo by zajímavé srovnat Husity s Adamity, což byla podobná sekta. Tito středověcí hipíci se procházali nazí a odsuzovali prvotní hřích. Výrazné skupiny působily v Amsterdamu, Antverpách a v Čechách. Jan Žižka, když zrovna nebyl ve válce s křižáky, napadal jejich enklávy a většinu z nich pozabíjel (domnívám se, že je bylo jednoduché rozpoznat). Husité a Adamité byli silní oponenti, jelikož Adamité neuznávali žádnou hierarchickou ani morální dominanci. V Amsterdamu je chytali a rozčtvrcovali, ale neupalovali. Pravděpodobně po sobě nezachovali žádnou hudbu (pokud kdy byla nějaká zaznamenaná), ale bylo by zajímavé obě hnutí stylisticky porovnat. 

2-Adamites.png

Začaly tradiční letní festivaly. Nedávno jsem při cestě autem poslouchal rádio a slyšel jsem rozhovor s Kiss, prarodiči glamour rocku. Ano, Kiss jsou zase na turné. Je to o to horší, že jejich frontman Gene Simmons dává rozhovory, v nichž prohlašuje, že „rock je mrtvý.“ Není prvním, kdo to říká, vzpomeňme si na staré dobré punkové slogany, ale on k tomu dodává, že rock byl „zabit, zavražděn!“ svobodným sdílením a stahováním. Nakonec přiznává: „Pevně věřím v kapitalismus volného trhu – a pak, ten další model je chaos!“ Takže děda není moc radikální, anebo je požehnán ranou senilitou. Anebo jen chce větší tržbu ze svých starých písní! Tss tss tss… Všichni víme, že je rock mrtvý právě kvůli současnému průmyslu a s tím souvisejícímu nedostatku inovace v hudebním stylu a struktuře: po sedmdesáti letech se zdá, že jsme už prošli veškerými možnými permutacemi původního uspořádání 4/4 metra, melodie, progrese, sól, instrumentace atd. 

3-Kiss.jpg

Ale když jsme už o tom začali, možná je dobré nechat rock dále hnít v komerčním hrobě a podívat se na to, co se děje. Minulý týden proběhl čtvrtý ročník toho nejutajenějšího z letních festivalů. On/Off festival v kravíně v Hranicích na Vysočině (pořádaný skupinou Moth Catchers z Chotěboře). V průběhu dvou dní nechalo téměř deset kapel ruinu kravínu rezonovat a zářit. V pátek zahájily festival tři kapely: solidární Kolona + Eia s energickým hiphopovým setem, rappující duo Inau a místní neopunková 5. kolona. Další den festival pokračoval konvenčnější death metalovou sestavou se skupinami jako Hlinomaz, Or, Ikiru, Sítě, Via či Bestia Triumphans. Mě osobně více zajímají experimenty napříč subžánry, jež se snaží vyhnout konvencím (vedoucím k imitaci, nudě, kýči). Minulý ročník festivalu potvrdil, že to je dnes možné, vykašlat se na mainstream a hrát originálně. Ale i letos byly divoké energické sestavy zajímavé ve své divadelní formě a našly si své malé, ovšem horlivé publikum. Což není špatné pro skryté venkovské dějiště s dobrým vegetariánským jídlem, různými místními pivy a malým kempem. Nebyli tu žádní Husité ani Adamité. 

onoff2015-1.jpg

Naposledy jsme mluvili o Zvuku vesnice, tentokrát by to možná mělo být o Hudbě vesnice, eklektickém mixu, do nějž se vejde hip hop punk rap hardcore metal rock glitter glimmer dust a tak dál. A jako odpověď Simmonsovi: je lepší udržovat a milovat chaos, protože nové formy se rodí pouze ze šumu (nevím, kde jsem vzal tuhle citaci, možná jsem si ji vysnil nebo ji kdysi přečetl v nějaké knize?). Anebo to řekněme hezky česky funky jako Monkey Business: „We feel better than Hus / It really burns me baby.“

onoff2015-3.jpg

Jsem si jistý, že si to můžete někde stáhnout, navzdory Kiss, křičícím „Vražda“. Aha, svatá prostoto! Držte se tohohle jazyka… nebo odejděte nazí. 

https://www.esquire.com/entertainment/music/interviews/a26330/gene-simmons-future-of-rock/
https://hraniceonoff.blogspot.cz/2012/05/kravin.html

Překlad: Lenka Dolanová