- Inzerce -

První úterek v měsíci – Pět jednoduchých děl

Mohli jste to všichni slyšet tento týden ve zprávách: Prince se „náhodně“ předávkoval opiem a Muhammad Ali (Cassius Marcellus Aladdin Mulligan Montmoreney O’Toole Clay) nečekaně zemřel. Ali se proslavil svým kontroverzním životem a názory. Konvertoval k islámu, změnil si jméno a stal se aktivním politickým členem kontroverzního Islámského národa. Na vrcholu kariéry odmítl odjet do Vietnamu coby boxer těžké váhy a nejméně na pět let přišel o boxérskou licenci. Mezitím řečnil proti válce ve Vietnamu a za rasovou spravedlnost. „Mé svědomí mi nedovolí jít střílet na bratra či nějaké lidi tmavší pleti, nebo nějaké chudé a hladové lidi v blátě pro velkou a mocnou Ameriku. Střílet na ně proč? Oni mi nikdy neřekli negře, nikdy mě nelynčovali, neposílali na mě psy, nezbavili mě mé národnosti, neznásilnili ani nezabili mou matku a otce… Jak bych na ty nebožáky mohl střílet? Tak mě vemte do vězení.“ Určitě byl jednou z inspirací raného hiphopu a rapové hudby. Jeho rytmická mluva s expresívními výrazy, zejména v rozhovorech před zápasy, jsou někdy docela poetické a vždycky chytlavé. Je to často mix sebevědomé téměř narcistické pýchy, na pozadí toho, že je černoch v bílé společnosti. Jeho pořekadlo „létej jako motýl, bodej jako včela“ se stalo slavným. „Vím, kam jdu a znám pravdu a nemusím být tím, kým mě chcete mít. Mám svobodu být tím, čím chci.“

Tento týden jste mě mohli vidět přes den sekat trávu a po večerech trochu poslouchat hudbu online, trochu se brouzdat.

Jeroen Uyttendaele & Dewi de Vree jsou duo, které hraje s grafitovými kresbami, jež ovládají rozsah a výšku oscilátorů. Dělají úžasnou hudbu a sonické kresby, neziskové nakladatelství MER. Paper Kunsthalle (Ghent) nedávno vytvořilo knihu + DVD, prezentující 51 kreseb. Součástí je také video nahrávka živé performance ‘Ground’ ze studia Loos v Haagu.

https://www.audiomer.org/projects/view/1183

Jean-Baptiste Masson je všestranný skladatel a zvukový umělec, který své nové a starší věci sdílí na portálu Soundcloud. Komponuje pro hlas, strunné a další klasické nástroje, ale má online také některé velmi zajímavé elektroakustické věci a drone music. Jeho terénní nahrávky unikají běžné produkci, kterou člověk v této kategorii očekává. Před nějakou dobou vydal digitální album s nahrávkami, vytvořenými v Jižní Africe, nazvané A Night in the Bush.

https://soundcloud.com/jeanbaptistemasson

Později tento týden začalo po večerech pršet a bylo lépe přepnout na exotičtější hudbu, rozveselující tu temnotu. Minulý rok vydal zajímavou nahrávku chicagský basista a skladatel Joshua Abrams a skupina, kterou nazval Natural Information Society. Hudba jde celkem napříč žánry a obsahuje množství strukturované improvizace. Abrams hraje na guimbri, západoafrickou loutnu vytvořenou z dlouhého dřeva, potaženou velbloudí kůží a vybavenou třemi strunami z kozích střev. Další členové kapely hrají na různé bicí nástroje, elektrické kytary a harmonium. Je v tom množství zajímavých rytmů. Z rozhovoru se dozvíme hodně o jejich práci a hudebním přístupu.

https://eremite.com/album/mte-63-64

https://www.stlmag.com/arts/music/The-Panoramic-Songscape-Joshua-Abrams-Natural-Information-Society/

https://en.wikipedia.org/wiki/Sintir

A pokud chcete něco víc? Zase za měsíc v Prvním úterku v měsíci. 

 

Překlad: Lenka Dolanová