- Inzerce -

Scat

Scat údajně vynalezl Louis Armstrong, když si nemohl vzpomenout na text písně Heebie Jeebies někdy v roce 1926. Tato legenda se patrně nezakládá na pravdě, ale jako vysvětlení docela dobře funguje a zrovna Louis Armstrong ať si z desek scatuje dál, hezky mu to jde a většinou ani nikomu nevadí, že neslyšel zbytek textu písně. Existuje ještě jedna vyjímka, která pro mě ovšem celé odvětví scatu naprosto legalizuje a  přibližuje ho téměř až magické disciplíně. Tou vyjímkou je Shooby Taylor alias Human Horn. “ I blow me!”, odpovídá bezelstný Shooby na moderátorovu otázku, proč mu říkají “ Human horn”. Za chvíli spustí frenetické scatování křížené se záchvatem tance Sv. Víta za decentního doprovodu varhan. Nevděční diváci divadla Apollo bučí a pískají… Ale vy si díky záznamu můžete vychutnat alespoň chvíli vyjímečné umění šťastného Shoobyho:

Zdá se že je tento klip jedním z mála, ne-li vůbec jediným záznamem Shoobyho v akci. Další detaily a informace o tomto výtečníkovi můžete najít na stránce: https://www.shooby.com/. Shooby Taylor náš svět opustil 4. června 2003. Jeho příznivci ale nezapomněli a pokouší se dál rozšiřovat řady jeho uctivačů. Stejně tak činím teď i já. Poslech Shoobyho umění vás vytáhne z chmur a vykouzlí na vaší tváři opět nevinný dětský úsměv, a pokud ne, patrně vám není již žádné pomoci.

“Bim, soo-di-lee dee-buh-lah-bay diddle-ay doat-und vee-bah! Bim, doodle-ay deedle-lah-bay, soodle-ay doo-dah-laht-nn! Dwin-shoodle-ay-doo-goo-la, dwin-shoodle-ay-doo-goo-la! Bim, doo-bah-lah-odel-doo-bah-lah-bah-doo-buh-luh-buh doo-bah-lah-bah…”