Pražské duo Sister Body se po výtečných kazetách Star/Red (https://plastika.bandcamp.com/album/star-red) a Lucifer Efekt (https://teslatapes.bandcamp.com/album/sister-body-lucifer-efekt) vrací s albem Spells, tentokrát pod hlavičkou labelu Babavanga, jehož rozmanitý katalog skýtá mnohá překvapení ze scény východoevropské experimentální elektroniky. Oproti předchozím albům se zdá, že vybrané tracky nejsou syrové nahrávky z koncertů, ale zřejmě vznikaly pomalu při dlouhých seancích v domácím studiu. Takový přístup občas přináší nebezpečí ztráty spontaneity a surové energie. Nutno ovšem říct, že na nové kazetě je tato obava lichá, a čas strávený nad kompletováním nahrávky se vyplatil. Přes množství drobných detailů album žije vlastním životem a vtahuje poslouchající na projížďku svéráznou industriální krajinou.
Ideový základ minimal techna a la Plastikman byl úspěšně vyrván z rukou nudných producentů, kteří dokáží jen přežvýkávat zaběhané formáty hudebního provozu. Funkcionalismus taneční hudby je zde pomocí techno-šamanismu přetaven na zvláštní hybridní útvar, který má svou nekompromisností blíže k radikální noiseové produkci. Rituální rytmy nikdy nenudí a nervně se přelévají z jedné podoby do druhé. Rozmanité moderní technologie ostatně magické rituály nijak nevylučují, ale ještě umocňují jejich účinek a dovolují zasáhnout větší množství lidí. Zvuk šamanských bubnů a chřestidel zdárně zastávají grooveboxy, rezonanční misky nahrazují synťáky ostré jako cirkulárka, které se nemilosrdně prořezávají skrz vlhké opary roztříštěných rytmů a zaechovaných vokálů. Náležitě vyzrálé tracky svou atmosférou evokují noční projížďku velkoměstem, při níž dochází k nevysvětlitelným jevům. Monotónní rytmy se pomalu hroutí do sebe a extatický tanec rychle střídá hypnotický trans.
Hudba je to velmi tělesná, ale přesto subtilní a chladně dávkovaná. Celkový mix je podmanivý do té míry, že ani nelze jasně říct, zda se taneční rytmy pohybují na noiseovém základu, či je tomu naopak. Dalo by se psát o inspiraci širokým rozpětím elektronické hudby, na mysl se nejsilněji derou newyorští Suicide, britské industriální skupiny, acid house, hutné basy evokují UK-garage nebo dubstep. Ostatně právě tyto subžánry nejde vnímat jako útvary v určitém čase vzniklé a později zaniklé, ale spíš jako prorůstající kořenové systémy, bez jasně vymezeného středu, bez začátků a konců. Temné polyrytmy v Ring of Fire připomenou Shackletona, arabské perkuse zase neméně magický projekt Muslimgauze. Závěr se nese ještě v temnějším ladění. Svůdně melancholická basa v posledním tracku Shadows kontrastuje s hlukově-dronovým pozadím, popový potenciál nahrávky se definitivně pohřbívá, a to nadmíru tvůrčím způsobem.
Sister Body na albu Spells znovu dokazují, že patří na domácí scéně experimentálně-taneční elektroniky k těm nejzajímavějším projektům. Na živo si to lze ověřit třeba již dnes v Hradci Králové, kde Sister Body vystoupí s polským hiphopovým duem SYNY v areálu Pilnáčkovy továrny. (https://menumusic.cz)
Sister Body: Spells
Baba Vanga (https://babavan.ga)