- Inzerce -

The Dillinger Escape Plan v pražském Abatonu

Možná je to jen domněnka, ale neubývají nám na tvrdé rockové scéně s  plynoucími léty kapely, které by pouze svou hudbou vyvolávaly kontroverzní reakce? Na extrémy své doby si vždy posluchačská obec i  kritika postupně zvykne a k jiným způsobům hledání nějakých nových se odhodlávají často jen opatrně. Proto buďme rádi za formaci The Dillinger Escape Plan. Před lety i tato dodala nový význam spojením, jako jsou experimentální math-core, extatická zběsilost, totální virtuozita a  kdovíjaké další a jejich radikálnost posvětily veličiny typu Mika Pattona ale třeba i Aphexe Twina.

Z jejich nepříliš rozsáhlé diskografie však vidíme, že v provokaci svých fanoušků pokračují TDEP doposud. Spirála vývoje kapely, jejíž počáteční středobod pevně zakotvil v chaosu hlučného hard core a metrických nepravidelností, protnula již freejazzovou volnost a dokonce i  umírněnější rockové postupy včetně melodických refrénů a romantického klavíru. Prohřešky takovéhoto typu jim na letošním albu Option Paralysis opět část „pravověrného“ publika jen těžko promíjí, pro ty ostatní je jejich jakoby neustálé začínání zvláštně přitažlivé. Ať je to tak či  onak, TDEP zkrátka stále nabízejí nové pohledy na svůj nekompromisní hudební svět, a za tímto účelem nyní dokonce alespoň přerušili své letité partnerství s prestižním vydavatelstvím Relapse Records.

Buďme si tedy jisti, že 10. října se nám po jejich jedinečné koncertní show návštěvníci Abatonu opět pohádají nad smysly tak metafyzických pojmů, jako jsou agrese, experiment, mainstream či nářez. Čeho lepšího by The Dillinger Escape Plan ze své pozice mohli dosáhnout?