- Inzerce -

Tomáš Procházka: Eigenharp

Některé nástroje jsou sice neobvyklé, nicméně jejich existence nás na prahu 21. století nevyvede z míry. Jsou ale také hudební nástroje, které vypadají, jakoby je někdo dovezl z jiné planety anebo alespoň převezl do naší doby strojem času. Takovým nástrojem je například Eigenharp. Bohužel se ale nejedná o plnokrevný hudební nástroj, Eigenharp je vlastně pouze vysoce sofistikovaný kontroler k ovládání hudebního softwaru a bez počítače z něj nevyloudíte ani notu. I tak ale stojí za popis.

Eigenharp vyrábí anglická firma Eigenlabs, pro kterou po osmiletém vývoji zkonstruoval John Lambert. Vyhlíží jako elektronický fagot křížený s Chapmanovým stickem, tedy alespoň největší a nejdražší model Eigenharp Alpha. Další je o něco menší Eigenharp Tau a téměř kapesní Eigenharp Pico.

Nástroj je vybaven sadou tlakově citlivých kláves, z nichž každá funguje jako miniaturní joystick a umožňuje tak ovládat ladění a modulaci zvlášť na každé zahrané notě současně. Klávesy jsou po stranách doplněny ribbon kontroléry a navíc okrasou celého nástroje – speciálním dechovým kontrolérem, který právě propůjčuje Eigenharpu vzhled fagotu. Větší modely jsou také vybaveny dvanácti minipady pro perkusivní hru a dále, kromě výstupu pro sluchátka obsahují i mikrofonní vstup vybavený předzesilovačem.

V následujícím videu představuje sám John Lambert nástroj a představuje v detailech jeho konstrukci:
Téma Battlestar Galactica a Eigenharp:
Eigenharped James Bond theme:A zde ještě trio eigenharpistů: