- Inzerce -

Zvony proti mlze: sagte er,dachte ich.

Zvony proti mlze: sagte er,dachte ich.

vlastní náklad (https://bandzone.cz/zvonyprotimlze)

 

Duo Zvony proti mlze tvoří dva z členů improvizačního kolektivu The Pololáníks, nominovaném letos na cenu Vinyla v kategorii objev roku. Pokud se dá říci, že Pololáníci tvoří v částečném utajení, je jejich elektroakustický odštěpný závod Zvony proti mlze ještě tajemnější a utajenější. Informace, zanechávající za sebou jsou záměrně matoucí a zaumné a zaumné je i jejich EP sagte er,dachte ich, citující v názvu román Thomas Bernharda Ztroskotanec. Německy jsou také pojmenované i čtyři tracky, které se na EP nacházejí.

Duo v obsazení citera a elektronika nám předkládá dobře zpracovanou elektroakustickou hudbu, kde hlavní slovo mají bublavé elektronické zvuky, skřípění strun a blouznivé údery do citery, kořeněné tu a tam útržky hlasu, zapuštěného ovšem hluboko do hustého zvukového koberce skladby Messband, která je zvukově zřejmě nejméně homogenní a také nejvíce dynamická. Zvony proti mlze se nebojí okamžiků neočekávaného ticha, ani nesourodých zvuků. Přestože je nahrávka plná nervních sonických chuchvalců, působí místy výrazně ambientním dojmem, zvukový prostor má hloubku a prostor a  ani škrábání a šmudlání citerových strun nezpůsobí posluchačovým uším újmu. V druhém tracku Vogel ausstopfung, zazní kromě nezapojených kabelů dokonce i zvony z názvu projektu, doplněné v závěru o dětskou frkačku.

Jestli vám to zní jako eklektický kotlík potrhlých zvuků, nedejte se odradit. sagte er,dachte ich. je zajímavá a pestrá nahrávka s netuctovým zvukem. Jsem zvědav a těším se na regulerní album tohoto projektu.

Nahrávka je k volnému stažení například zde.