- Inzerce -

Ambientní noise v lehce progrockovém hávu

Hráč na syntezátory, piano, elektronické perkuse a programátor J. Peter Schwalm a mistr dotykové kytary Markus Reuter vytvořili na svém společném albu Aufbruch nádherné sonické krajiny.

Všechno tu vypravuje o jakémsi putování, cestě tam a zase zpátky, zastávkách, průhledech z okna vlaku, podchodech na nádraží, vydechnutích ve vždycky jiném městě, o lehce nervních náladách a mikrospánkcích v ujíždějícím vagónu. Schwalm zde zúročuje zkušenosti ze své spolupráce s Brianem Enem a z komponování pro nejrůznější divadelní projekty, což dodává celému dílu dramatický rozměr. Reuter se zase odtrhuje od svého crimsonovského založení a dává do své hry mnohem odvázanější laufy.

Je to hudba krásně pošramocená, plná nezvyklých breaků a dostáváme se zde do světa cestovatele, který si uvědomuje každý detail uzřený na svém výletě. V prvních skladbách nás provází až jakési mrazení, ale postupně je atmosféra klidnější, byť neustále s určitými ostny. Skutečné uvolnění přinášejí až dva tracky, v nichž se přidává působivý hlas Sophie Tassignon. Nastává jakési prozření a smíření se s prapodivným světem plným neznámých podnětů. Závěrečná skladba Abschied pak připomíná ukolébavku a je nádherným rozloučením. Tady se už dostáváme do stavu nirvány, která nás posouvá mimo běžné smyslové vnímání.

Album vyšlo jako digitální download, na CD i na gramofonové desce.

J. Peter Schwalm / Markus Reuter: Aufbruch
Rare Noise Records (https://www.rarenoiserecords.com)