- Inzerce -

Electric Moon: Stardust Rituals

Stardust Rituals je nejnovější album německé úderky Electric Moon, vedené agilním Davem Schmidtem vystupujícím spíše pod jménem Sula Bassana, což je bývalý latinský název tereje bílého. Trio zde předvádí ukázkový space rock s moderním drivem, někdy se temné minimalistické riffy a zejména precizní práce baskytary v prvních dvou skladbách blíží i stoner rocku. Základ drží basista a zpěvák Komet Lulu za vydatné pomoci bubeníka Marcuse Schnitzlera, přes stručné a pevné basové linky pak skládá Sula Bassana své spacerockové kytarové riffy, podepřené tu a tam zvuky kláves či mellotronu, nebo dokonce elektrického sitaru. Delayem se tu nešetří, všechno je obaleno do vzorně ošetřeného psychedelického dozvuku. Práce se zvukem je vůbec příkladná, vše zní tak, jak má nebo jak by třeba mohlo znít někdy před čtyřiceti lety. Album zní místy také velmi živě, jako by se jednalo o živý záznam improvizací tria ve studiu.

Síla tria je v rychlejších a tvrdších kusech, jako je Stardust, což je údajně nejstarší kus na albu – pochází z roku 2014 a trio jej pouze doplnilo o zpěvy a další dohrávky, nebo ve druhé části úvodní skladby The Loop. Volnější tempo a pokusy o romantičtější sound jsou poněkud méně přesvědčivé a závěrečná dvaadvacetiminutová skladba You Will Live Forever Now se tak může zdát už trochu dlouhá. Naštěstí ve druhé polovině graduje a romantické deseminutové intro nechá za sebou. Na konci ovšem opět zvolní, než nabere dech pro závěrečnou hymnickou pasáž s vokály a mellotronem. Tady by neškodilo trochu krátit, zvláště pak poněkud příliš “atmosférické” cikády na začátku skladby.

Zpěv je na celém albu velmi decentně utopený v bohatém dozvuku, což výslednému soundu velmi svědčí. Feedbacky páskového echa jsou zde rovnoprávným hudebním nástrojem. Kytary jsou spíše hlukové a expresivní, více konkrétní je v několika skladbách elektrický sitar, který však bohužel zní až trochu klišovitě.
Pokud nemáte čas, nebo si nejste jistí, zda jste milovníky space-acid-psychedelic-stoner rocku, doporučuji poslechnout alespoň první dvě skladby.

Electric Moon: Stardust Rituals

Sulatron Records (https://www.sulatron.com/xoshop/index.php)