- Inzerce -

Jon Bap: Yesterday’s Homily

Jon Bap je texaský hudebník a producent a také vizuální umělec, který po debutovém EP Let It Happen přichází s albem Yesterday’s Homily, které míchá funk, soul, trap, jazz, abstract hip-hop a další žánry v podivuhodný avantgardní guláš, který je svou nepatřičností místy až treskutě vtipný a ve kterém se blábolivé terénní nahrávky prolínají se sladkým soulem a šílenými elektronickými beaty bez přestávky na vydechnutí.

Album je plné útržkovitých skladeb a miniatur, které se vynoří odnikud a opět zmizí, jako úvodní Your Life Story, nebo Free Trap Etudes, stejně tak skladby přecházejí jedna v druhou, nebo i v třetí. Příklad za všechny budiž track You Got It – vyšinutá soulová skladba s disharmonickým doprovodem, ve které se nakonec rozpadne i saxofonové sólo a zpěv a vše zmutuje v jakousi divnou smyčku, roztaženou do dalších dvou skladeb, kde se sice nakonec dočkáme i jakéhosi finále, ale až po třech minutách skřípání a cvakání.

Některé skladby připomenou různé velikány soulu a funku Prince, nebo D’Angelo, někdy skladba zní jako z nějaké desky Jungle Funku z 90. let, vždy se ovšem, dřív nebo později, objeví něco, co jednoznačné vyznění písně popře a mnohdy ji zdeformuje k nepoznání, třeba dialogem trapových beatů a terénních nahrávek, nebo rozskřípaným doprovodem, který zní jak vypůjčený z docela jiné skladby. Typická je deformace pomocí změny otáček při přehrávání, typického zvuku známého z vytahaných pásek kazet, či starých magnetofonů.

Přes všechno to soulování a funkování stojí za to si album poslechnout, ať už třeba jen pro zvláštní práci s materiálem, který se tu zvláštním způsobem prolíná a prochází napříč skladbami, či stavbou samotného alba, kde na ploše čtyřiceti tří minut zazní dvacet dva skladeb. Vrcholem alba je nicméně kakofonická skladba, s mohutným závěrem Independence of Everything, po kterém se ještě rozezní krásný analogový šum. Zde se soulování nekoná, tady se produkuje psychedelický jazz plný elektronických pazvuků a garážových reverbů. Trochu jakoby se nějaký trapový producent sešel s orchestrem Sun Ra k příjemnému odpolednímu jamování

Jon Bap: Yesterday’s Homily

Dolfin Records (https://dolfinrecords.bandcamp.com)