- Inzerce -

Pago Libre slaví třicetiny a John Wolf Brennan se pustil do etnofúze

Proměnlivé transevropské těleso Pago Libre bylo založeno v roce 1989 a ke třicátému výročí svého vzniku vydalo tři alba. První z nich zde již bylo recenzováno, další pak vyšla až v roce 2020 a dokumentují jejich někdejší fascinaci dada i zcela aktuální obsazení.

Nahrávka platzDADA!! je remasterem původního vydání z roku 2008, povětšinou kvartet je zde rozšířen na sextet, vedle stěžejních členů tu má nezastupitelné místo především zpěvačka Agnes Heginger, ale vokálních partů na texty Hanse Arpa, Kurta Schwitterse a Daniila Charmse se zde ujali i všichni instrumentalisté. Hornista Arkadij Shilkloper tu hned v úvodu uplatnil svou rodilou ruštinu v roli Vladimíra Iljiče Lenina, který je při snídani zván telefonicky do Cabaretu Voltaire a posléze se vše zvrtne do voicebandového Dadabylonu. Následně se střídají různé stylové polohy od odkazů na staré šlágry až po variaci na Johanna Sebastiana Bacha. Středobodem je pak pětidílná kompozice z pera houslisty Tscho Theissinga ETANOSRU EUTONARS, v níž se pracuje parafrázemi, fantasiemi a asociacemi podle Schwittersových témat. Občas je to dost ulítlé ale někdy i zdánlivě konvenční. Skladatelsky se tu vyřádí především pianista John Wolf Brennan, ale s svou troškou do mlýna přispěli i bubeník Patrice Héral v rytmické seanci Te Gri Ro Ro či basista Georg Breinschmid v dumavé klezmeroidní baladě A Klanes Brabitchek.

Na opusu Mountain Songlines zůstali ze základního kádru pouze Shilkloper a Wolf Brennan a novými akvizicemi (ale už i hosté Pago Libre na albu Got Hard) jsou zde drážďanští muzikanti – houslista Florian Mayer a basista Tom Götze. Hudba tu skutečně evokuje horské štíty, zasněžené i zelenavé nekonečné pláně. Je tu vzdušnost i jakási meditativní osamělost. Lyrické jsou povětšinou Brennanovy skladby, občas sice atonálně „zavržou”, ale převládá v nich rozjímavá a sebezpytná nálada, která reflektuje pomíjivost i bezmezí času s přesahem do něčeho věčného, kde jsou ukryty prahodnoty veškerého bytí. Ale tato rozpínavost není nijak deprimující a má v sobě zakódovanou i určitou radost a hravost. Každopádně je to velice silné, i když částečně mrazivé album. Trochu odvázanější jazzové hrátky pak přinese bonusové medley z videa na You Tube.

Na Mountain Songlines se ve dvou skladbách objeví v cameo roli také vokalistka Sonja Morgenegg, která je spolu s Johnem Wolfem Brennanem a původem tureckým perkusistou Tonym Majdalanim také členkou uskupení Sooon, jehož název se odvíjí od třech O ve jménech protagonistů, ale i od jÓdlování a vlivů z východu (Ost) či vOkálních hrátek. Jejich album je signifikantně rozjuchaně nazváno YouChz Now. Všichni tři tu nezapřou svůj původ. Sonja je jediná originální Švýcarka a transponované jódlování je jí opravu blízké, nevychází ovšem pouze z tradic své země, ale i z havajské, laponské či středoasijské kultury. Brennan je napůl Ir a napůl Švýcar a tahle kombinace přináší jistou divokost i umírněnost. A etnické kořeny Majdalaniho jsou zcela nabíledni. Ačkoliv se zde nacházejí autorské kompozice jednotlivých členů a nenajdeme v nich žádné přímé parafráze lidové hudby, je to world music jako z učebnice. Ona rurální folklórní spontaneita je tu totiž všudypřítomná. I tady jde o jakési krajinotvorné songy, ale oproti Mountain Songlines jsou přímější a živočišnější.

Pago Libre Sextet: platzDADA!!
Pago Libre: Mountain Songlines
Leo Records (www.leorecords.com)
Sooon: YouChz Now
Narrenschiff (www.narrenschiff-label.ch)