- Inzerce -

První úterek v měsíci – Velikonoční procesí čili O paměti duchů

Velikonoce 2015. Vzbudil jsem se s těžkou hlavou, myslím, že z toho, že jsem poslední dobou příliš psal a příliš dlouho do nocí. Těžká hlava, prázdná hlava. Mívají spisovatelé z oblasti nových médií také bloky? Projíždím zprávy, nekonečné zprávy o válkách; papež prohlásil: „Nezabíjejte křesťany” (kdo to bude poslouchat, určitě ne Islámský stát). Peter Sagan (SK) obsadil včera čtvrté místo na Tour de Flandres, Zdeněk Štybar (CZ) byl devátý. Nemůžu si vzpomenout na žádnou hudbu pro velikonoční období. Výpadek? Složil někdo někdy hudbu pro Velikonoce?

Pomlázka

Kolem poledne si náhle vzpomínám na jedno vinylové album, které jsem před lety míval, s ranou hudbou Charlese Ivese, a bylo na něm cosi jako Velikonoční hymna (Easter Anthem). Zběsile hledám nějakou verzi online, nic! Ale pamatuji si, že jsem to tak před dvaceti lety poslouchal. Celkem nekonvenční dílo, ovšem nikoliv nudné. A nikoliv skladba, kterou byste očekávali od šíleného génia, který vytvořil věci jako The Unanswered Question či masivní Čtvrtou symfonii. Nakonec stejně poslouchám původní verzi Čtvrté symfonie dirigenta Leopolda Stokowského, pravděpodobně nejlepší, jež kdy byla vytvořená. Není to špatné jako velikonoční ersatz. 

stockowski Ives

Později ten den myslím na Oliviera Messiaena, ornitologa celoživotně posedlého náboženskými tématy. Dokonce ani rigorózní anti-metafyzici se nemohou ubránit lásce k Messiaenovi. Jakožto mladý hudebník jsem v roce 1983 na jeho operu L’Saint-François d’Assise cestoval až do Paříže. A vždycky jsem se domníval, že La Transfiguration de Notre Seigneur Jésus-Christ je o velikonočních zvycích, ale pak jsem si to vyhledal, a ani náhodou: vypráví o Ježíši Kristu, který jde na horu se svými oblíbenými apoštoly. Jeho hlava začne žhnout jako slunce a jeho oblečení se bíle zbarví. Tak to je asi tak nejblíž, jak se mohu dostat k Velikonocům! Na internetu lze nalézt mnoho verzí. Tak jsem to znovu poslouchal, hodinu a půl, všech čtrnáct dějství. Stohlavý sbor a orchestr rozšířený o velkou sekci perkusí, včetně hráčů na marimby a xylofony. 

messiaen transfiguration

Dnes ráno jsem si vzpomněl, že v Berlíně byla skupina zvaná Easter. Musel to být rok 2005, moc dobře si nevzpomínám, znělo to jako minimal wave či synthpop, celkem retro-novovlné… Dneska na ně ale nemám náladu. Hej, hej, těsně před Velikonocemi hráli v pražské Meet Factory kamarádi! Dobře, to jsou celkem technaři, ale znám je již od jejich začátků. Říkají si Bepotel. Nu, nehrají zrovna velikonoční hudbu, spíš něco jako soundtrack pro pomlázkový průvod. Ale k zakončení těchhle dvou dnů to není zas tak zlé. Snaha vzpomenout si na hudbu pro Velikonoce nikam nevede. Navíc některé mixy Bepotelu jsou celkem vynalézavé, poslouchám je teď všechny, zatímco zapadá slunce: https://soundcloud.com/bepotel

Bepotel

Easter Parade – nikdy jsem neměl moc rád hudbu Irvinga Berlina, ale když jsem byl malý, hráli to o Velikonocích v rádiu pořád. Judy Garland a Fred Astaire. Tak si teď zastepujme na Bepotel.

Překlad: Lenka Dolanová