- Inzerce -

RIP Alan Vega

V sobotu 16. července zemřel ve věku 78 let hudebník Alan Vega. Na začátku sedmdesátých let společně s Martinem Revem založili nezařaditelné avant-duo Suicide. Vegův svérázný delayovaný vokál v kombinaci s primitivistickými zvuky bicích automatů a elektronických kláves neodmyslitelně ovlivnil tvář mnohých punkových, industriálních či elektronicky tanečních uskupení. Alan Vega svou uměleckou dráhu započal v New Yorku šedesátých let, kde působil jako malíř a sochař. Po shlédnutí koncertu The Stooges v roce 1969 se rozhodl rozšířit své aktivity o hudební tvorbu.

Hudba Suicide působí silně na vizuální imaginaci a snad právě proto inspirovala i mnohé filmaře. V mistrovském díle Reinera Wernera Fassbindera V roce se třinácti úplňky se fragment ze skladby Frankie Teardrop objevuje po roce od vydání debutové desky Suicide.

Z poslední doby je třeba upozornit na pozoruhodný film Attenberg řecké režisérky Athiny Rachel Tsangari, který vypráví o strastech a slastech jedné fanynky Suicide.

Vega dokázal s elegancí sobě vlastní ustát rozpad Suicide a i jeho pozdější tvorba je výtečná, snad kvůli tomu, že se nikdy nespokojil s opakováním funkčních schémat, ale vždy se zajímal o vznikající hudební žánry a spolupracoval s hudebníky nových generací. Vega byl skutečný expert na přetavení rock and rollových groovů do formy zneklidňující hlukové performance. Právě kvuli tomu bude jeho tvorba inspirovat i nadále.

A jedno fan video – film i písnička jsou přibližně stejně staré. Kolikrát asi Travis Bickle projel kolem CBGBs?