- Inzerce -

Videa na víkend – léto je tu!

Léto je tady, škola skončila, lidé vyrážejí na chalupy, do Chorvatska a jiných krajů nabízejících alespoň iluzi relaxace. Dálnice se ucpávají, rybníky kvetou, kempy hučí. Oslavme tedy tento přelom výběrem hudby letní, prázdninové, odpočinkové. Dokud nám vedra ještě nelezou příliš na nervy a máme pocit, že léto je to, nač jsme dlouho čekali.

Pojďme zpívat o létě jako v této scéně z opery Cricket Recovers od Richarda Ayrese, jehož In the Alps minulý týden nadchlo publikum na New Music Days Ostrava. Hlavním hrdinou je cvrček trpící depresemi.

 

K létu samozřejmě patří koupání a ani při něm si nemusíte odepřít hudbu.

Jednou z oblíbených prázdninových atrakcí jsou letní kina a do nich se výborně hodí filmy Quentina Tarantina. Na vybraných momentech z jeho děl je postavena následující skladba skladatelky Nicole Lizée.

Zmíněné Chorvatsko je sice mezi Čechy oblíbenou prázdninovou destinací, z tamní hudby ale známe máloco, kromě hotelových hitů. Doplňme si tedy vzdělání a seznamme se se skladatelem Dubravkom Detonim.

Dubravko Detoni založil v 70. letech v Záhřebu Ansambl Centra za nove tendencije (zkráceně Acezantez ), s nímž experimentoval v hudbě i multimediální tvorbě.

Zde dokument o nich

Ale pozor, při pobytu na slunci, třeba během žní, je třeba být opatrný, aby vám nehráblo.