- Inzerce -

Videa na víkend – nová sezóna

Podzim je dobou zahajování sezón. U institucí a souborů zaměřených na soudobou hudbu tak nějak tušíme, co čekat. Co ale strážci konzervativních hodnot, zavedené orchestry a jiná místa tradičně posluchače neplašící novotami? Koukněme se na ně.

Symfonický orchestr českého rozhlasu zahájí sice sezónu Beethovenem, ale hned v následujícím, říjnovém koncertu se vydá do 20. století. Na programu budou sice i novější věci, třeba John Adams, ale podle mého jsou nejlepším kouskem Tři místa v Nové Anglii od majitele pojišťovací společnosti a ve volném čase skladatele Charlese Ivese.

 

V prosinci zahraje SOČR s klavíristou Nicolasem Hodgesem Klavírní koncert Miroslava Srnky. Od toho si můžeme připomenout vedle úspěšné opery Jižní pól také pár let starou instalaci z českého muzea hudby.

 

Novou skladbu si rozhlasový orchestr objednal u Pavla Zemka Nováka.

Co on sám říká o své hudbě, si můžete poslechnout zde:

A zní to třeba takto:

PKF Prague Philharmonia svůj cyklus Krása dneška pojala jako sérii dvojportrétů, většinou spojující žijícího skladatele s jeho spřízněným předchůdcem či učitelem. V pondělí tak uslyšíme vedle sebe hudbu Miloše Štědroně (ano, toho s chlapem z Koločavy) a jeho učitele Jana Kapra (1914–1988)

 

I Národní divadlo se pouští do ne až tak staré hudby a na prosinec připravuje Three Tales Stevea Reicha a Beryl Korot, videooratorium o vzducholodi Hindenburg, výbuchu v atolu Bikini a klonované ovečce Dolly.

Zbrusu novou operu si Národní divadlo objednalo u Jiřího Kadeřábka. Půjde v ní o Stalinův pomník na Letné a premiéra bude v březnu. Tu pro naladění jedna Kadeřábkova skladba z loňského roku.