- Inzerce -

Videa k nedělnímu obědu

Proč to dělají? Protože ASMR.

Co to safra je? Napadá mě a) sound art v poživačné podobě; b) challenge, ale nevím proč (navrhuje můj syn); c) food porno, které bylo předhazováno Ditě P. po slavném startu jejího pořadu; d) gastroekvivalent nejrůznějších komerčně šířených nahrávek deště a praskání polen v krbu. Hleďte a hádejte:

Spisovatel Kurt Vonnegut by si nejspíš myslel, že c) je správně. Soudím tak podle následujícího úryvku z jeho Snídaně šampiónů (v překladu Jaroslava Kořána).

Když vstoupili, byla zrovna přestávka, takže měl Don chvilku času popřemýšlet, co by mohlo být nemravnější než filmy, které viděl na Zemi. Vzrušil se ještě předtím, než zhasla světla. Ženy v jejich společnosti neklidně švitořily a vrtěly se.

Konečně kino potemnělo a rozhrnula se opona. Zpočátku bylo plátno prázdné. Z reproduktorů zněl jen mlaskot a sténání. Pak teprve začal vlastní film. Byl to technicky dokonalý film o humanoidovi mužského pohlaví, který pojídal cosi jako hrušku. Kamera najela na jeho rty, jazyk a zuby, lesklé slinami. Dával si s hruškou na čas. Když v jeho olemtaných ústech konečně zmizelo poslední sousto, sklouzla mu kamera na ohryzek. Ohryzek obscénně poskakoval. Spokojeně si říhl a vzápětí se na plátně objevilo toto slovo, pochopitelně v řeči oné planety: KONEC.

Byl to samosebou sprostý podvrh. Žádné hrušky u nich dávno nerostly. A pojídání hrušky stejně nebylo hlavní událostí večera. Byl to jen krátký film, dopřávající divákům, aby se usadili.

Pak začalo hlavní představení. Byl to film o muži a ženě, jejich dvou dítkách a jejich psovi a kočce. Hodinu a půl nepřetržitě jedli.

Trocha práce s vyhledávačem a vyjevuje se, že i když Vonnegut opět osvědčil brilantní prozíravost, správně je spíš d). Zkratka ASMR značí Autonomně senzorickou meridiánovou reakci a rozhodně se netýká jen jídla. Jde o „pocit brnění, který obvykle začíná na pokožce hlavy a pokračuje po zadní části krku a horní části páteře,“ praví Wikipedia a dodává, že „příjemná forma parestézie byla srovnávána se sluchově-hmatovou synestézií. ASMR je subjektivní zážitek euforie nízkého stupně charakterizovaný kombinací pozitivních pocitů a výrazným pocitem mravenčení na pokožce. Je nejčastěji vyvolán specifickými sluchovými nebo vizuálními podněty. ASMR bývá někdy mylně spojované se sexualitou. V roce 2015 zveřejnila Emma L. Barratt a Nick J. Davis​ studii doplněnou dotazníkem, ve kterém pouze 5 % respondentů uvedlo, že využívá ASMR k sexuální stimulaci.“

A když tuhle zkratku znáte, není problém najít si podobných ASMR zážitků celé širé playlisty. Já sám jsem původně hledal zvuky jezení coby metaforu obžerství, třeba jako ve slavné ústřicové scéně filmu Roztržitý nebo jako tady:

ASMR youtubeři – hvězda dnešních videí se jmenuje Zach Choi a sídlí v LA – si ovšem obžerství zálibně pěstují a pro dosažení žádoucího ASMR efektu rozhodně doporučují sluchátka. Nechte si čvachtat.